Dwa pilotaże na dobry początek

Od 1 lipca br. realizowane są dwa programy opieki koordynowanej finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Są to programy opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży oraz nad kobietą w ciąży z wadami letalnymi.

Z pierwszego programu ciężarne mogą skorzystać na razie w 12 szpitalach. Do konkursu NFZ na świadczenia koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży zgłosiło się jednak niewiele placówek. Ostatecznie, w ramach pilotażu, tą formą opieki zostało objętych 2 tys. kobiet.

W regionie mazowieckim żaden szpital nie podpisał umowy z NFZ. Na Pomorzu umowy podpisały dwa szpitale: Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o. o. w Kartuzach i SPZOZ w Lęborku. W Łódzkiem udział w programie wezmą: Szpital Wojewódzki im. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sieradzu, "Salve" Zakład Opieki Zdrowotnej Sp. z o.o. w Łodzi i Wojewódzki Szpital Zespolony im. Stanisława Rybickiego w Skierniewicach.

Nowy sposób rozliczania

Jak informuje nas Centrala NFZ, głównym celem wprowadzenia koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży (KOC), jest zapewnienie zarówno mamom, jak i nowo narodzonym dzieciom kompleksowej opieki na każdym etapie ciąży, porodu oraz połogu, a także pełnej dostępności do świadczeń zgodnie ze wskazaniami medycznymi.

- Chodzi o poprawę opieki nad kobietą w ciąży poprzez zapewnienie skoordynowanej opieki obejmującej porady specjalistyczne, przedporodową i poporodową opiekę położnej, poród, a w przypadku wskazań medycznych - także leczenie szpitalne - wylicza Sylwia Wądrzyk, p.o. rzecznika prasowego NFZ.

Dodaje: - Wymiernym efektem wprowadzonych zmian ma być kompleksowa opieka medyczna nad matką i dzieckiem, poprawa komfortu i poczucia bezpieczeństwa kobiet w okresie ciąży, porodu i połogu, zmniejszenie umieralności okołoporodowej, a także mniejsza liczba cięć cesarskich.

Fundusz zwraca uwagę, że szpital - współkoordynator programu - zapewniając jakość, ciągłość i kompleksowość opieki, będzie mógł skorzystać z nowego sposobu rozliczenia. Odchodzimy od finansowania poszczególnych procedur na rzecz kompleksowej opieki tak, aby na pierwszym miejscu nie stały procedury i ich wyceny, ale dobro i interes pacjenta.

Rozszerzone skierowanie

Z kolei program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży z wadami letalnymi wprowadziło podpisane przez prezesa NFZ w dniu 20 czerwca 2016 r. zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, w związku ze świadczeniami opieki zdrowotnej udzielanymi na rzecz kobiet z rozpoznanymi wadami rozwojowymi płodu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH