Organizacje lekarskie mają swoich ludzi w ministerialnych gabinetach

W grudniu 2007 r. poznaliśmy osoby, które wspólnie z minister Ewą Kopacz będą w najbliższych latach odpowiadać za to, co dzieje się w polskim systemie opieki zdrowotnej. Nowym prezesem NFZ został Jacek Paszkiewicz. Poprzedni szef Funduszu, Andrzej Sośnierz, sam zrezygnował ze stanowiska, bo nie mógł go łączyć z mandatem poselskim. Obsadzone też zostały stanowiska sekretarza i podsekretarzy stanu w resorcie zdrowia.

Za decentralizacją

Jacek Paszkiewicz pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. medycznych w Mazowieckim OW NFZ. Ukończył Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Gdańsku. Jest doktorem nauk medycznych, absolwentem studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Ubezpieczeń i Bankowości w Warszawie w zakresie zarządzanie funduszami ubezpieczeń zdrowotnych. Odbył liczne szkolenia, m.in. w Wielkiej Brytanii, Włoszech i na krajowych uczelniach, z zakresu zarządzania placówkami ochrony zdrowia i ubezpieczeń zdrowotnych. Prezes Jacek Paszkiewicz jest m.in. zwolennikiem zmiany systemu kontraktowania usług medycznych, bo - jak sam powiedział mediom - „dzisiejszy system kontraktowania oparty na katalogu świadczeń przy takim sposobie wynagradzania lekarzy nie ma już racji bytu i dawno powinien być zmieniony”. Podobnie, jak Andrzej Sośnierz, obecny szef NFZ opowiada się za decentralizacją Funduszu.
Także w grudniu ub.r. Ewa Kopacz skompletowała skład kierownictwa Ministerstwa Zdrowia. Sekretarzem stanu został Krzysztof Grzegorek, natomiast podsekretarzami: Mariola Dwornikowska, Marek Twardowski i Andrzej Włodarczyk.
Krzysztof Grzegorek od 2005 r. jest posłem, a od początku obecnej kadencji - posłem zawodowym. W poprzedniej był dyrektorem naczelnym ZOZ-u w Skarżysku- Kamiennej. Jest doktorem nauk medycznych, ginekologiem-położnikiem.
Mariola Dwornikowska z wykształcenia jest finansistką. Ostatnio była główną księgową w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy i zastępcą dyrektora ds. finansowych w Akademickim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.
Marek Twardowski jest współzałożycielem Porozumienia Zielonogórskiego. Od 1998 r. był dyrektorem NZOZ Zespół Lekarzy Rodzinnych „Familia” w Nowej Soli.

Po drugiej stronie

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH