Druga rata do wzięcia

W latach 2014-2020 Polska otrzyma z Unii Europejskiej 73 mld euro. Nie wiadomo jeszcze, jaki kawałek z tego tortu dostanie sektor zdrowia. Szpitale i inne placówki medyczne udowodniły już jednak, że potrafią zdobywać wielomilionowe dotacje na inwestycje. To pieniądze, których nie mogłyby pozyskać ani od organów założycielskich, ani wysupłać ze środków własnych.

Trwają prace nad przygotowaniem Umowy Partnerstwa (kontraktem pomiędzy Polską a Komisją Europejską) oraz programów operacyjnych. W dokumentach tych zostaną określone obszary, a także zakres unijnej pomocy - podaje Rynkowi Zdrowia Piotr Popa, rzecznik prasowy Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

 

Wyjaśnia, że ochrona zdrowia może być wspierana m.in. w zakresie: badań i rozwoju, projektów informatycznych (np. e-zdrowie), modernizacji obiektów i projektów szkoleniowych realizowanych w ramach Programu Kapitał Ludzki.

Małopolska liderem

Wiadomo już, że ochrona zdrowia została uznana za "istotny obszar dla zrównoważonego rozwoju kraju" oraz że pieniądze z transzy na lata 2014-2020 mają być wydawane w inny sposób niż fundusze z budżetu 2007-2013.

Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska zwróciła uwagę, że do tej pory pieniądze europejskie inwestowano głównie w infrastrukturę i bazę. Zapowiedziała, że nowy budżet zostanie tym razem skierowany głównie na połączenie tego, co będzie się rodzić na wyższych uczelniach z aktywnością przedsiębiorców, aby wyniki badań naukowych skutkowały wdrożeniami na rynku.

Na inwestycje w ochronie zdrowia w latach 2007-2013 przeznaczono ponad 4,3 mld zł. W wykorzystaniu unijnych dotacji w ramach regionalnych programów operacyjnych przodują województwa: małopolskie (284,1 mln zł), mazowieckie (246,8 mln zł) oraz wielkopolskie i dolnośląskie (oba po ponad 199 mln zł). Najmniej środków wykorzystano w Opolskiem (47,3 mln zł) i Lubuskiem (63,2 mln zł).

W środku tabeli znalazły się województwa: świętokrzyskie (185,9 mln zł), łódzkie (168,8 mln zł), lubelskie (154,8 mln zł), zachodniopomorskie (151 mln zł), pomorskie (153,8 mln zł), warmińsko-mazurskie (149,9 mln zł), śląskie (145,8 mln zł), podkarpackie (122,5 mln zł), pomorskie (121,3 mln zł), podlaskie (105,6 mln zł). W całej Polsce korzystano również z kwoty 1,5 mld zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

W ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013 ponad 300-milionową dotację uzyskało 39 projektów. Wśród nich 8 było związanych z informatyzacją i e-usługami, 7 projektów z termomodernizacją i wykorzystaniem źródeł energii odnawialnej, 22 projekty z budową, przebudową, rozbudową bądź modernizacją budynków i pomieszczeń oraz 2 projekty dotyczące europejskiej sieci współpracy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH