Drogie, obowiązkowe, niechciane

Szpitale powinny odkładać pieniądze na polisy ubezpieczeniowe od zdarzeń medycznych. Pytaliśmy w Ministerstwie Zdrowia, czy po raz kolejny przesunięty zostanie obowiązek ich posiadania. Nie. Zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2016 roku.

Obecnie nie są planowane zmiany w zakresie terminu i zasad realizacji obowiązku posiadania przez podmiot leczniczy prowadzący szpital umowy ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych - oświadcza Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy ministra zdrowia.

Kolejne podejście

Obowiązkowe ubezpieczenia od zdarzeń medycznych próbowano wprowadzić kilkakrotnie. Ostatni raz nieprzekraczalny termin wyznaczono na 1 stycznia 2014 roku. Za każdym razem sprawa rozbijała się o brak pieniędzy na zakup polis, z czego próbowano wybrnąć, wprowadzając dobrowolność ich posiadania. Jak będzie tym razem?

Sprawa dotyczy praktycznie wszystkich polskich szpitali. Z informacji Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia wynika, że na dzień 31 stycznia 2015 r. tylko 7 lecznic zawarło dobrowolne umowy ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych, z których wypłacane mają być odszkodowania i zadośćuczynienia dla poszkodowanych w szpitalach pacjentów.

Ubezpieczenie oznacza dla placówki znaczne wydatki - nie mniej niż 300 tys. zł, jak mówią przepisy. Ostateczna kwota będzie uzależniona od liczby łóżek w szpitalu i sumy ubezpieczenia w odniesieniu do jednego łóżka, która wynosi nie mniej niż 1 tys. zł. Posiadanie certyfikatu akredytacyjnego powodowałoby zmniejszenie sumy ubezpieczenia w odniesieniu do jednego łóżka szpitalnego o 10%.

Mimo obecnej mizerii finansowej szpitali oraz wcześniejszych złych doświadczeń związanych z tym, że nie były one w stanie ubezpieczyć się od zdarzeń medycznych (wyjaśnijmy, że i tak mają już ubezpieczenia OC), nie jest brana pod uwagę opcja uwzględnienia przez NFZ w kontraktach ze szpitalami dodatkowych kwot na to ubezpieczenie lub jego refundacja. Zasady nie ulegną zmianie, szpitale będą musiały same sobie radzić.

Nie kupisz polisy, zginiesz

Poprzednio czynnikiem motywującym do wykupienia polisy była groźba wykreślenia szpitala z rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą (na mocy art. 108 ust. 2 pkt. 3 ustawy o działalności leczniczej z powodu "rażącego naruszenia warunków wymaganych do wykonywania działalności objętej wpisem").

Tego zapisu najbardziej bali się dyrektorzy szpitali. Wisiał nad ich głowami jak miecz Damoklesa. Należał do nich Marek Nowak, dyrektor Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu. Ubezpieczył szpital od zdarzeń medycznych już w 2012 r.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH