Drobny lifting czy rewolucja?

Ministerstwo Zdrowia wydało 16 marca br. komunikat wyjaśniający zasady zakupu leków szpitalnych w ramach programów lekowych. Łagodzi on dotychczasowe stanowisko resortu.

Wątpliwości interpretacyjne były związane z przekształceniami programów terapeutycznych w lekowe i łączeniem leków w grupy limitowe, zgodnie z zapisami ustawy refundacyjnej.

Na tym tle powstały obawy, że szpitale będą mieć problem z zakupem leków, których cena jest wyższa niż produktu wyznaczającego limit w danej grupie.

Zgodnie z treścią resortowego komunikatu, jeśli lek w grupie limitowej ma inną substancję czynną niż lek wyznaczający limit, szpital nie powinien mieć problemu z jego kupnem.

Ponieważ jednak interpretacja Ministerstwa Zdrowia nie wynika z brzmienia przepisu, prawnicy mają nadzieję, że ustawa refundacyjna w tym zakresie zostanie tak zmieniona, aby nie wynikało to tylko z ministerialnej interpretacji, ale było czarno na białym wyrażone w ustawie.

Niewielkie zmiany?

Zgodnie z ustawą refundacyjną, nowe programy mają zacząć funkcjonować po 30 czerwca 2012 r. Wszystko wskazuje na to, że w zakresie przekształcenia programów terapeutycznych w lekowe możemy mieć do czynienia jedynie z lekkim liftingiem.

Podczas niedawnego spotkania z przedstawicielami branży farmaceutycznej urzędnicy Ministerstwa Zdrowia przyznali, że brzmienie pierwszych programów lekowych będzie tożsame z opisem obecnych programów terapeutycznych.

- Oznacza to, że opis całego, często wielolekowego programu będzie najprawdopodobniej załączany do decyzji refundacyjnej każdego z leków stosowanych w tym programie - mówi mecenas Ewa Rutkowska z kancelarii Baker & McKenzie.

Zauważa również: - Jeśli nie wszystkie leki dotychczas finansowane w ramach obecnego programu terapeutycznego zostaną objęte nowymi programami, wielolekowy opis terapii załamie się, a programy ze starym wielolekowym opisem mogą się okazać niemożliwe do wykonania.

Zapowiadane przez resort zmiany w zakresie finansowania programów to powrót do sytuacji sprzed kilku lat, kiedy funkcjonowały programy lekowe. Wtedy NFZ negocjował cenę każdego leku i nawet jeśli była to ta sama substancja i to samo wskazanie, ceny mogły się istotnie różnić.

W 2007 roku wprowadzono programy terapeutyczne, ukierunkowane na wskazanie. Pacjenci o takiej samej charakterystyce, którzy spełniali kryteria włączenia do leczenia i mogli być leczeni różnymi lekami w danej linii leczenia, zostali objęci jednym budżetem. Firmy farmaceutyczne występowały z propozycją cenową, by ich lek mógł wejść do programu.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH