Nowy rok przyniósł szpitalom nowe ustawowe obciążenia. Najbardziej w lecznice uderzą obowiązkowe ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych wynikające z nowelizacji ustawy o prawach pacjenta oraz wzrost o dwa punkty bazowe składki rentowej.

Na tym jednak nie koniec - skarżą się zarządzający placówkami.

Z roku na rok rosną koszty mediów, usług outsourcingowych oraz leków, a kontrakty zwykle pozostają na tym samym poziomie, jeśli nie są niższe.

Marek Balicki, dyrektor Szpitala Wolskiego w Warszawie i były minister zdrowia, ocenia, że tylko zmiany ustawowe narażą kierowany przez niego szpital na wzrost wydatków w wysokości miliona złotych. Najwięcej, bo nawet czterokrotnie, wzrosną koszty ponoszone z tytułu ubezpieczeń.

Nowe obciążenia Nowe ustawowe obciążenia najbardziej uderzą w placówki publiczne, które poza kontraktem nie mają zwykle innego źródła finansowania.

Jak twierdzi Balicki, dodatkowy podatek w postaci wzrostu składki rentowej, który zacznie obowiązywać od 1 lutego 2012 r., spowoduje obciążenie szpitala półmilionowymi kosztami. Drugi tytuł ustawowego obciążenia, czyli dodatkowe, obowiązkowe ubezpieczenie od zdarzeń medycznych, narazi w tym roku szpital na wydatek rzędu 300 tys. zł. - Ustawodawca po raz kolejny nakłada na nas obciążenia, nie wskazując źródła finansowania. Dla SPZOZ-ów jedynym źródłem pokrycia nowych zobowiązań jest kontrakt, dlatego aby nie zadłużać szpitala, będziemy zmuszeni skorzystać z pieniędzy przeznaczonych na leczenie pacjentów - tłumaczy Balicki.

Polisą po kieszeni Podobnego zdania jest Marek Zalewski, dyrektor ds. ekonomiczno- finansowych w SPZOZ Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworznie. Twierdzi, że nowe ubezpieczenie od zdarzeń medycznych generuje składkę wyższą od dotychczas obowiązującego ubezpieczenia OC.

- Szpital w Polsce podobny do naszego, 400-łóżkowy, będzie zmuszony zapłacić od tego ubezpieczenia składkę w wysokości 300 tys. zł. Jeśli do tego dodać podniesienie sum gwarancyjnych w obowiązkowym ubezpieczeniu OC, a co za tym idzie - wzrost składki, to okazuje się, że same ubezpieczenia mogą nas kosztować ok. 1,2-1,5 mln zł rocznie - wylicza.

- To potężne pieniądze, a od lutego dochodzi jeszcze wzrost składki rentowej, która w tym roku pochłonie około 600 tys. zł - dodaje.

Podobnie sytuacja wygląda też w innych szpitalach. W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu cena polisy wzrosła z 89 do 500 tys. zł. Rekordzistą jest SP Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich, gdzie stawka OC w PZU wzrosła ponad dwadzieścia dwa razy - z 18 do 400 tys. zł. Zyskają monopoliści?
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH