Drastycznym obrazkiem w palacza

Kobieta plująca krwią, płuco z nowotworem, dziura w krtani to tylko niektóre z palety zdjęć, które na dobre zagościły na opakowaniach papierosów. To, czy wzbudzanie lęku lub strachu spowoduje trwałe zmiany, zależy od zakresu oczekiwań i czasu - twierdzą eksperci. Na razie pewne jest to, że odwracamy wzrok.

Pierwsze paczki z dużymi zdjęciami przedstawiającymi efekty palenia papierosów zaczęły pojawiać się w polskich sklepach już pod koniec 2016 r. Obowiązek umieszczania ostrzeżeń zdrowotnych na opakowaniach wyrobów tytoniowych wprowadziła unijna dyrektywa antytytoniowa. 65% przodu i tyłu paczki musi pokrywać tzw. mieszane ostrzeżenie zdrowotne - łączące grafikę z tekstem.

- Obecne ostrzeżenia obrazkowe to w dużej mierze wpływ rekomendacji WHO. Są one oparte na badaniach naukowych, które jasno pokazują, że tzw. denormalizacja palenia jest w ten sposób realna do spełnienia - mówi Rynkowi Zdrowia dr Łukasz Balwicki, kierownik Poradni Leczenia Zespołu Uzależnienia od Tytoniu Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

- Zmienia się pewien kontekst, w którym osadza się palenie tytoniu. Jeśli jest negatywny, bardzo silnie sprzyja spadkowi liczby osób palących - stwierdza.

Naklejki, etui i papierośnice

Po pojawieniu się nieprzyjaznych dla sumienia i poczucia estetyki paczek negatywna reakcja palaczy, owszem, nastąpiła - ale zaraz potem zaczęły pojawiać się sposoby na uniknięcie dysonansu między przyjemnością palenia a nieprzyjemnością patrzenia na możliwe skutki tego nałogu.

Miłośnicy wyrobów tytoniowych zaczęli oklejać opakowania taśmami, przekładać papierosy do papierośnic lub kupować specjalne etui, które dość szybko pojawiły się na rynku. Z pewnym zniesmaczeniem, ale palą nadal...

To zjawisko dostrzega także dr Balwicki, ale zaraz dodaje: - To dowód na skuteczność ostrzeżeń. Dlaczego? Bo palacz musi włożyć dodatkową energię, żeby nie drażnić swojego poczucia estetyki, czy nie zaburzać komfortu psychicznego; by nie pokazywać dzieciom i otoczeniu produktu, którego używa. Chce też w jakimś sensie uniknąć stygmatyzacji - wyjaśnia.

Irena Przepiórka, ekspertka Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym działającej w Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, także uważa, że to ewidentny dowód na to, iż taka forma ostrzeżeń niesie silny ładunek emocjonalny.

- Większość palaczy odczuwa pewną ambiwalencję: tak jak wszyscy - chcą być zdrowi, sprawni i atrakcyjni, a równocześnie palą papierosy, które radykalnie szkodzą - tłumaczy i podkreśla, że ostrzeżenia obrazkowe za każdym sięgnięciem po papierosa przypominają o tej rozbieżności.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH