Poziom wiedzy w wielu dziedzinach jest tak szczegółowy, że jedna osoba nie jest w stanie jej posiąść. Kluczem do sukcesu staje się działanie interdyscyplinarne.

Ortopedia jest dobrym przykładem dziedziny medycyny, w której nauki inżynierskie znajdują szerokie zastosowanie robiąc wiele dla lekarza i dla pacjenta. Chodzi zarówno o narzędzia chirurgiczne, jak i implanty i protezy. Interdyscyplinarność w szerszym jeszcze zakresie sprawdza się w telemedycynie.
Po to, by można było zdalnie ratować ludzkie zdrowie i życie potrzebna jest współpraca lekarza, informatyka oraz specjalisty z dziedziny telekomunikacji. Bez owej interdyscyplinarności nie byłyby możliwe telekonferencje - planowanie operacyjne na odległość, ani zabiegi wykonywane na zasadzie teleasystowanej chirurgii. Dzięki przekazowi z miejsca operacyjnego, bardziej doświadczony kolega z innej miejscowości czy innego kraju może zasugerować niektóre czynności chirurgowi na sali operacyjnej.

Większe możliwości

Przekaz zorganizowany jako telekonferencja jest odbierany np. w Poznaniu, Gdańsku, Kamiennej Górze. Planujemy w najbliższym czasie taki rodzaj konferencji, który pozwoli na przekazywanie obrazu z sali operacyjnej w innym ośrodku do Centrum Doskonałości Tele Orto w Warszawie.
Oczywiście, telemedycyna nie jest działaniem systemowym, a uzupełnianiem pewnych luk albo też wzbogacaniem możliwości.
Nie wszystko wszak można zrobić na odległość.
Nie jest to więc rozwiązanie na codzienność standardowo działającego szpitala, a raczej na nieprzewidziane sytuacje i niecodzienne zdarzenia, również w miejscach trudno dostępnych, pozbawionych placówek medycznych, np. na antypodach. Jest to na pewno rozwiązanie na zdarzenia w różnych środowiskach pozbawionych placówek medycznych, sytuacje kryzysowe, np. katastrofy - zabieg teleasystowany może bardzo poprawić jakość usługi świadczonej na miejscu zdarzenia.
W telemedycynie występuje potrzeba tzw. drugiej opinii, którą uzyskujemy od innego specjalisty na odległość na podstawie wyników badań obrazowych.

Edukacja

Telemedycyna znajduje szerokie zastosowanie w edukacji. Chirurg pracujący w małym ośrodku lub w kilku miejscach, nie znajduje zbyt wiele czasu na dokształcanie np. podyplomowe. Teleedukacja - wykłady na żywo poprzez sieć internetową - umożliwia kształcenie.
Telediagnostyka i teleradiologia są uprawiane przez co najmniej kilka ośrodków komercyjnych, ale również i w ośrodkach publicznych.
W Polsce jest tendencja wyjazdu lekarzy za granicę. Wielu z nich zastanawia się nad tym ze względu na pauperyzację środowiska.
Postępuje degradacja poziomu życia lekarzy.
W związku z tym, że poza granicami kraju chętnie przyjmowani są radiolodzy, istnieją realne obawy, że ich u nas zabraknie. Telediagnostyka wobec tego może stać się rozwiązaniem na brak specjalistów w kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH