Przewlekłe rany owrzodzeniowe, charakteryzujące się nieprawidłowym przebiegiem i zahamowaniem procesu gojenia, wymagają profesjonalnego podejścia, modyfikującego mikrośrodowisko rany i przyspieszającego gojenie. Specyficzną cechą tego środowiska jest występowanie barier - mechanicznych, biologicznych i biochemicznych, powodujących długotrwałe zahamowanie procesu gojenia rany na jednym z początkowych etapów.

Najczęściej jest to etap zapalenia lub nieefektywnej proliferacji. Działania przyczynowe - polegające np. w owrzodzeniach żylnych na redukcji nadciśnienia żylnego - przywracają równowagę mikrokrążenia, znosząc przyczynę zmian troficznych, zapalnych i powodujących martwicę tkanek. Poprawa miejscowej perfuzji często sprzyja procesowi gojenia.
Migrujące komórki
Optymalizację miejscowego środowiska zapewniają opatrunki interaktywne, odpowiednio dobrane do stanu rany, tj. fazy procesu gojenia i intensywności wysięku. Chroniąc przed nadmiernym wpływem wysięku i maceracją skóry, regulują poziom wilgotności i tworzą na powierzchni rany powłokę stymulującą gojenie. W fazie zapalenia, ułatwiają autolizę i redukcję martwych tkanek.
W przypadku pokrytych włóknami fibryny starych ran, takich jak np. owrzodzenia żylne, opatrunki interaktywne powodują również rozpuszczenie i eliminację włóknika. W fazie proliferacyjnej wykazują aktywność naczyniotwórczą, pobudzają ziarninowanie i epitelizację. Rana pozbawiona wilgoci, wysuszona i w dodatku pokryta martwicą, znacznie dłużej się goi. Migrujące komórki muszą wówczas pokonywać dwukrotnie dłuższą drogę - przedzierając się najpierw poprzez głębsze warstwy tkanek i z trudnością wypełniając ranę.
Opatrunki interaktywne zapewniają też skuteczną ochronę przed dyspersją i namnażaniem się bakterii w ranie oraz działaniem innych, szkodliwych czynników zewnętrznych. Nie zawierają substancji cytotoksycznych, nie alergizują i nie podrażniają zdrowych tkanek. Nie powodują też uszkodzeń mechanicznych. Pozbawione są efektów ubocznych, zapewniają ranie przewlekłej adekwatną do wymaganej ochronę i optymalne warunki gojenia. Pierwsze nowoczesne opatrunki pojawiły się u nas na początku lat 90.

Potrzebna edukacja

W procesie pielęgnowania i leczenia owrzodzeń żylnych goleni - wzorem Europy Zachodniej - także w Polsce coraz większą rolę zaczyna pełnić pielęgniarka. To poważne wyzwanie dla polskiego pielęgniarstwa, tym bardziej że liczba chorych w starszym wieku z tego rodzaju owrzodzeniem będzie w najbliższych latach rosła. Doświadczenia własne pokazują jednak, że właściwie prowadzona współpraca interdyscyplinarna przynosi radykalną zmianę w procesie leczniczym, pozwala na uzyskanie dobrych wyników leczenia.
Znaczącą rolę w tym procesie będzie odgrywać, niedoceniana przez lata, opieka pielęgniarska. Istnieje wręcz konieczność kształcenia specjalistycznego pielęgniarek. Tym bardziej, że w tej dziedzinie zauważa się ich dużą aktywność. Na polskim rynku medycznym brak jest jednak specjalistycznych podręczników skierowanych właśnie dla pielęgniarek zamierzających specjalizować się w tej dziedzinie

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH