Przedłużający się ostry ból zagraża zdrowiu pacjenta. Zdaniem naukowców istnieje bezpośrednia zależność pomiędzy utrzymującym się, nieleczonym, ostrym bólem po operacji a powikłaniami, takimi jak np. zapalenie płuc czy powikłania zakrzepowo-zatorowe.

Każdy rodzaj bólu pooperacyjnego jesteśmy w stanie złagodzić. Aby go dobrze określić, należy bólowi nadać wartość liczbową, by był mierzalny, widoczny i możliwy do kontrolowania.

Wiemy, co robić

Grupa ekspertów w Polsce pod przewodnictwem prof. Ewy Mayzner-Zawadzkiej, prof. Jerzego Wordliczka i doc. Jana Dobrogowskiego opracowała wytyczne dotyczące leczenia bólu ostrego pooperacyjnego, które powinny wpłynąć na lepszą organizację lec zenia bólu ostrego w Polsce.
Zostały przyjęte konkretne standardy. W związku z tym, w przypadku bólu ostrego dopuszczalne jest jego odczuwanie pomiędzy 0 a 3, w 10-punktowej skali numerycznej, w której 0 oznacza brak bólu, a 10 - ból najsilniejszy do wyobrażenia. Jeśli przez dobę po operacji ból utrzymuje się na poziomie 0-3 to znaczy, że przyjęty przez lekarza dla konkretnego pacjenta schemat leczenia bólu ostrego jest wystarczający.
Aby jednak stwierdzić, że ów schemat się sprawdza, należałoby systematycznie kontrolować ból w jednakowych odstępach czasu, np. co 3-4 godziny. Jednym słowem chodzi o zapewnienie powtarzalności oceny leczenia bólu.

Konieczne zespoły

Powinno to być zadanie zespołów, złożonych z anestezjologa, chirurga, pielęgniarki anestezjologicznej i pielęgniarki chirurgicznej. W Polsce takie zespoły leczenia bólu ostrego działają dopiero w niewielu ośrodkach. Potykamy się bowiem o bariery organizacyjne i finansowe. A szkoda. Korzyści, wynikające z pracy takich zespołów leczenia ostrego bólu na pewno wielokrotnie obniżyłyby koszty leczenia pacjentów w okresie pooperacyjnym i poprawiłyby jakość opieki okołooperacyjnej.

Groźna emigracja

Wiele się mówi o standardach i konieczności tworzenia zespołów. Problemy jednak się mnożą. Czy plany nie przerastają możliwości kadrowych środowiska?
Jak podaje Zarząd Główny Związku Zawodowego Anestezjologów na swojej stronie internetowej, liczba anestezjologów w Polsce w 2005 r. wynosiła 3780, ale zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu lekarza, w celu wyjazdu do pracy za granicą pobrało już 497 anestezjologów! Jednak według szacunkowych danych związku ponad 500 osób wyjechało już wcześniej, nie pobierając zaświadczeń.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH