Piątek, 18 kwietnia 2014 

VNG | 02-07-2008 11:08

Dr EWa Mikosza-Januszewicz, Okręgowy rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej w Krakowie: O dorabianiu i przyjmowaniu

Dodatkowa praca nie jest zajęciem nieetycznym, jeżeli lekarz prawidłowo wykonuje swoje obowiązki i nie zaniedbuje swojej pracy w podstawowym miejscu zatrudnienia.

Kodeks Etyki Lekarskiej nie zabrania lekarzowi podejmowania dodatkowej pracy. Gdyby lekarz z pieniędzy, które zarabia (w jednym miejscu - red.) mógł opłacić wymagane prawem szkolenia zawodowe, to pewnie nie musiałby dorabiać ani współpracować z firmami farmaceutycznymi. Każdy lekarz musi podejmować dodatkowe prace, ponieważ z jednej pensji nie utrzyma rodziny. Godziwe zarobki pozwoliłyby więc zapewne ograniczyć poszukiwania dodatkowych źródeł dochodu.
Uleganie przez lekarza wpływom i sugestiom co do doboru leku, na przykład w wyniku kampanii reklamowych firm farmaceutycznych, może być uznane za nieetyczne. Lekarz musi się kierować dobrem pacjenta. To on wie, co jest dobre, a co złe dla chorego - i dlatego nie powinien sugerować się szeroko pojętymi reklamami.
W przypadku jednak, kiedy lekarz - na zlecenie firmy - przygotowuje wykład w związku z np. pojawieniem się nowego leku lub nowych wskazań do jego zastosowania, poświęca swój czas, aby poinformować swoich kolegów o nowościach w medycynie i starannie przygotowuje się do takiego wystąpienia, to najpewniej nie popełnia przestępstwa tylko dlatego, że firma płaci mu za wykonaną pracę.
Jeśli chodzi o przyjmowanie korzyści majątkowych od firm farmaceutycznych lub od pacjentów, to nie jest tych spraw aż tak wiele. Nieprawdą jest, że wszyscy lekarze biorą łapówki. Łapownictwo jest naganne w każdej dziedzinie życia - także wśród lekarzy. Niezależnie od tego, ile lekarz zarabia - nic go nie tłumaczy.
Na terenie Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie, zrzeszającej około 16 tys. lekarzy, w 2005 r. Okręgowy Sąd Lekarski, na wniosek Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej, rozpatrywał trzy sprawy dotyczące przyjmowania korzyści majątkowej. Wszystkie postępowania wszczęte były na skutek doniesień prasowych.
Zarobki w służbie zdrowia są upokarzająco niskie nie tylko w skali bezwzględnej, ale także relatywnie do zarobków innych grup zawodowych o znacznie niższym wykształceniu i odpowiedzialności za wykonywaną pracę.

  • Brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZ

Zdarzenia niepożądane: dlaczego w medycynie korzystamy z doświadczeń lotnictwa

Polski rejestr kardiochirurgiczny, prowadzony centralnie w Warszawie, obejmuje wszystkie operacje przeprowadzone od 2006 roku. Pacjenci są analizowani zarówno we wczesnym okresie leczenia, jak i pod kątem odległych wyników terapii - przypomina prof. Marek Jasiński, zastępca ordynatora Oddziału Kardiochirurgii w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 7 SUM, Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. Leszka Gieca.

  • Dobrze zarządzajmy sporem

    Przez wiele lat proces zarządzania ryzykiem był utożsamiany z wykupieniem przez placówkę medyczną obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej - mówi mec(...)

  • Korzystajmy z postępu technologicznego w onkologii

    Nowe technologie lekowe sprzyjają nie tylko bezpieczeństwu chorej osoby, ale też podnoszą jakość leczenia oraz życia pacjenta - zaznacza dr Ida Cedrych, kierownik Kliniki(...)

POLECAMY W SERWISACH

Newsletter

Najnowsze informacje z Rynku
Zdrowia wprost na Twój e-mail.
Wiadomości, opinie, komentarze,
analizy!

* Zamówienie newslettera oznacza akceptację Polityki prywatności portalu.
 
Odwiedź i polub nasz profil na Facebooku. Znajdziesz tam przegląd najciekawszych informacji dnia. Subskrybuj kanały RSS - bądź na bieżąco z informacjami z serwisu. Moduł z najnowszymi informacjami Rynku Zdrowia w Twoim serwisie.