Leczenie analogami insulin ludzkich prowadzi do lepszej kontroli poziomu cukru we krwi oraz mniejszego ryzyka powikłań cukrzycy. Niestety, w polskich warunkach jest to terapia bardzo droga. Dotychczas liczymy tylko fundusze, które musiałby wydatkować Nfz na refundację analogów insuliny. Szkoda, że nikt nie policzył, ile kosztuje faktyczne utrzymanie chorego z powikłaniami cukrzycy.

Źle leczona cukrzyca prowadzi do ciężkich powikłań, takich jak uszkodzenie narządu wzroku z ryzykiem całkowitej utraty widzenia, uszkodzenia nerek (w przypadkach skrajnych dochodzi do konieczności dializoterapii bądź przeszczepu nerki), zwiększonego ryzyka zawału mięśnia serca, udaru mózgu, amputacji kończyn itp.

Nie spóźniać Się

W 1994 r. wprowadzono po raz pierwszy szybko działający anolog insuliny, podawany w okresie okołoposiłkowym. Wśród chorych, u których wdrożono leczenie tym analogiem, zaobserwowano poprawę wyników leczenia cukrzycy - niższe poziomy cukru we krwi, lepszą kontrolę długoterminową, przy jednoczesnym zmniejszeniu częstości występowania hipoglikemii. Niestety, w Polsce tylko ok. 20% chorych przestrzega prawidłowego czasu podawania tych preparatów. Zbyt późne wstrzyknięcie powoduje, że szczyt działania insuliny nie przypada w szczycie wzrostu poziomu cukru we krwi po posiłku. Efektem jest tak zwana hiperglikemia poposiłkowa. Udowodniono, że wiąże się ona ze wzrostem ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego.
Drugim problemem jest potrzeba naśladowania tzw. podstawowego wydzielania insuliny. Dotychczas posługiwaliśmy się insulinami o przedłużonym działaniu, wstrzykiwanymi 1 lub 2 razy w ciągu doby. Ich czas efektywnego działania wynosi od 14 do 16 godzin. Większość chorych wymaga więc stosowania 2 wstrzyknięć w ciągu doby. Ze względu na szczyt działania przypadający między 4. a 8. godziną od wstrzyknięcia, narażają one chorego na wystąpienie spadku poziomu cukru we krwi, czyli hipoglikemii w nocy.

Raz na dobę

Obecny na polskim rynku, ale - ze względu na cenę ok. 350 zł za 1 opakowanie wynikającą z braku refundacji - praktycznie niedostępny dla polskiego pacjenta długo działający analog insuliny, podawany jest raz na dobę. Jego stosowanie poprawia zarówno poziom cukru na czczo, globalną długoterminową kontrolę cukrzycy, jak również zmniejsza ryzyko występowania hipoglikemii. Pacjenci leczeni tym preparatem wcześniej i lepiej dostrzegają objawy ostrzegające ich przed spadkiem poziomu cukru we krwi. W 1997 r. w USA policzono, że powikłania cukrzycy podnoszą koszty leczenia tej choroby niemal siedmiokrotnie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH