Dowiedzmy się, co refundujemy Dr. Krzysztof Łanda

Rozmowa z dr. Krzysztofem Łandą , prezesem HTA Audit, ekspertem w dziedzinie oceny technologii medycznych

- Podczas jednej z konferencji apelował Pan o zaprzestanie wywierania na urzędnikach swoistej presji dotyczącej finansowania określonych farmakoterapii z publicznych środków. Czy w Polsce mamy do czynienia z tego rodzaju presją?

- Urzędnicy zajmujący się gospodarką lekami nieustannie poddawani są naciskom ze wszystkich możliwych stron: rozpoczynając od swoich przełożonych, przez polityków, przemysł, organizacje lekarskie, nadzór krajowy w poszczególnych dziedzinach medycyny, a skończywszy na indywidualnych pacjentach i organizacjach chorych. Co chroni urzędników przed ową presją? Przede wszystkim kryteria zapewniające powtarzalność decyzji refundacyjnych i cenowych.

Za sprawą dyrektywy transparentności UE wszystkie kraje "starej" Unii takie przejrzyste kryteria mają i stosują.

- Jak pod tym względem wypada Polska?

- Zasady podejmowania u nas decyzji refundacyjnych i cenowych oceniam krytycznie, choć i tak jest lepiej niż, powiedzmy, 4-5 lat temu. Dyrektywa wciąż nie jest w naszym kraju implementowana.

Znajdujemy się pod lupą Komisji Europejskiej, która grozi nam bardzo poważnymi konsekwencjami - podobnie jak kiedyś groziła Finlandii, Austrii, Belgii. Wobec dwóch z tych krajów zasądzono horrendalnie wysokie kary finansowe za niespełnienie wymogów dyrektywy.

Wie o tym doskonale departament farmacji i polityki lekowej naszego Ministerstwa Zdrowia. Dlatego jestem optymistą i uważam, że pod wpływem Unii przejrzyste kryteria refundacyjne znajdą się już niedługo w odpowiedniej ustawie. Deklaracje wprowadzenia takich regulacji pojawiły się tuż po wygranych przez PO wyborach. Na przełomie lat 2007 i 2008 uczestniczyłem w pracach zespołu ekspertów z całej Polski - organizowanych przez resort zdrowia wspólnie z francuską agencją oceny technologii medycznych HAS. Opracowany został wówczas bardzo nowoczesny zestaw kryteriów zapewniających wysoką powtarzalność decyzji refundacyjnych na racjonalnych podstawach.

Tymczasem mamy już połowę roku 2009 (rozmawiamy 17 czerwca br. - przyp. red.) i takie ustawowe kryteria nadal nie zostały wprowadzone.

- Ministerstwo zapowiada, że najpóźniej w lipcu poznamy szczegóły rządowego projektu ustawy refundacyjnej, która ma implementować unijną dyrektywę przejrzystości.- Takie deklaracje resortu padały już kilkakrotnie, dlatego na razie nie mam żadnej pewności, iż projekt ustawy rzeczywiście zostanie w lipcu ogłoszony.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH