Dostępność leczenia skojarzonego - jeden z priorytetów w onkologii

Pakiet onkologiczny został stworzony na podstawie wyrywkowych fragmentów Cancer Planu przez osoby, które z onkologią praktyczną nie miały wiele wspólnego - uważają specjaliści.

Prof. Jacek Fijuth, przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, wskazuje, że mapy potrzeb zdrowotnych stanowią dokument, który powinien być podstawą rozwoju i planowania inwestycji, a także kontraktowania. Z tych wszystkich powodów powinien być przygotowany perfekcyjnie.

- Zastrzeżeń do map ze strony środowiska onkologów było jednak wiele. Wątpliwości budziło przede wszystkim rozumowanie kategoriami poszczególnych specjalizacji, podczas gdy oczekiwano, że priorytetem będzie dostępność leczenia skojarzonego - zauważył prof. Fijuth podczas panelu "Onkologia w Polsce - wybrane zagadnienia organizacyjne i finansowe" w trakcie lutowego Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

Czego zabrakło w mapach?

Dodał, że mapy powinny stanowić wnikliwą analizę stanu posiadania, z nałożoną na nią perspektywą demograficzną i epidemiologiczną i wynikającymi z tego propozycjami rozwiązań. W jego ocenie od strony metodologicznej opracowano je bardzo dobrze, ale w wielu województwach zabrakło współpracy ze środowiskiem onkologicznym.

- Mapy nie uwzględniają ponadto potrzeb kadrowych. Lekarzy mamy w Polsce zbyt mało, a ich liczba zamiast rosnąć - maleje. W naszym kraju pracuje zaledwie ok. 2 tys. onkologów, co plasuje nas na jednej z ostatnich pozycji w Europie. W perspektywie najbliższych pięciu lat powinno np. zostać wyedukowanych ok. 130 lekarzy radioterapeutów, 250 fizyków medycznych i 370 techników radioterapii. Takie są potrzeby i odniesienia się do nich bardzo nam w mapach brakuje - zaznaczył przewodniczący ZG PTO.

Przypomniał, że nie uwzględniono w nich również potrzeb w zakresie diagnostyki obrazowej i diagnostyki histopatologicznej, choć ważnym postulatem zawar tym w Cancer Planie jest pokrycie kraju siecią zakładów szybkiej diagnostyki onkologicznej. Zabrakło też koncepcji szybkiego i równego dostępu do diagnostyki w zakładach posiadających odpowiednie certyfikaty.

- Traktujemy mapy potrzeb zdrowotnych w obecnej postaci jako substrat, który wymaga dopracowania. W ramach ZG PTO uformował się zespół specjalistów, który jest gotowy do podjęcia współpracy z MZ w tym zakresie - mówił prof. Fijuth.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH