Międzynarodowe Centrum Onkologii Affidea w Otwocku, które przez dwa lata pokrywało z własnych środków koszty radioterapii pacjentów onkologicznych, a od 1 sierpnia 2015 r. wstrzymało przyjęcia nowych chorych, nadal nie ma kontraktu z NFZ.

Tymczasem z raportu „Stan dostępności do leczniczych świadczeń onkologicznych w Polsce - analiza i rekomendacje” Polskiego Towarzystwa Onkologicznego wynika, że największe „białe plamy” w dostępie do leczenia występują właśnie w radioterapii, a jednym z województw, których najbardziej dotyczy ten problem, jest mazowieckie.

W lipcu ub.r. Affidea wskazywała, że mimo udokumentowanych ograniczeń w dostępie do radioterapii na Mazowszu, Fundusz odmawia zakontraktowania tych usług w jej otwockim ośrodku. Oznacza to, że leczenie chorych z całego regionu będzie prowadzone jedynie w dwóch placówkach: w Warszawie i Wieliszewie.

Różnice w ocenie potrzeb

W ocenie MCO Affidea, z chwilą wstrzymania przyjęć do ośrodka w Otwocku dostęp do radioterapii straciło około 2 tysiące pacjentów onkologicznych rocznie. Affidea podkreślała, że chorzy leczeni w otwockiej placówce stanowili 20 proc. wszystkich leczonych na Mazowszu. Masowo zgłaszali się do ośrodka w Otwocku już od pierwszych dni jego działania, tj. od kwietnia 2013 r. i - mimo braku kontraktu z NFZ - poddawani byli bezpłatnemu leczeniu, ponieważ chodziło o zabiegi ratujące życie.

Jarosław Furdal, prezes Zarządu Af f idea, wyjaśniał w lipcu ub.r., że placówka przez dwa lata działalności kredytowała budżet NFZ na kwotę ponad 20 mln zł, oferując bezpłatną radioterapię pacjentom onkologicznym, którzy nie mogli czekać w kolejkach na leczenie.

Zdaniem Funduszu, dostępność do radioterapii na Mazowszu jest zapewniona. - Z naszych informacji wynika, że np. Zakład Teleradioterapii Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie dysponuje wolnymi mocami przerobowymi. Podpisywanie kontraktu z następnym świadczeniodawcą, mającym obsługiwać Warszawę i okolice, byłoby nieracjonalne. Oczywiście dostrzegamy potrzebę uruchomienia dodatkowych placówek, ale np. w Radomiu - informował w lipcu 2015 r. Andrzej Troszyński, rzecznik Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Wskazywał ponadto, że zgodnie z opinią prof. Andrzeja Kaweckiego, mazowieckiego konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie radioterapii onkologicznej, aparatura radioterapeutyczna skupiona w Warszawie i najbliższych okolicach zapewnia pokrycie zapotrzebowania na poziomie zadowalającym dla mieszkańców aglomeracji warszawskiej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH