Doskonalili procedury neuroradiologii interwencyjnej u pacjentów z tętniakami mózgu

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju prof. LAURENT SPELLE z Francji wraz z miejscowymi specjalistami przeprowadził zabiegi u pacjentów z tętniakami mózgu. Przyjazd tego wybitnego lekarza był okazją dla personelu medycznego jastrzębskiej lecznicy, aby doskonalić swoje umiejętności i uczyć się od najlepszych specjalistów w dziedzinie neuroradiologii.

Procedury u trzech chorych zostały wykonane 10 maja w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej WSzS Nr 2 w w Jastrzębiu-Zdroju. Przeprowadzono je w ramach warsztatów neuroradiologii interwencyjnej, w których - oprócz eksperta z Francji - wzięli udział lekarze z Polski i Rumunii.

Nowe funkcje aparatu

- Bardzo się cieszymy się, że prof. Laurent Spelle zgodził się przyjechać do Polski i zaprezentować swój sposób oraz technikę leczenia tętniaków. Wiemy, że od dawna pracuje w oparciu o system Allura Clarity, dzięki czemu mieliśmy okazję zobaczyć od strony praktycznej wykorzystanie nowych funkcji aparatu - mówi lek. med. Witold Tomalski, specjalista w dziedzinie radiodiagnostyki w jastrzębskim szpitalu.

Prof. Laurent Spelle na co dzień pracuje we Francji, kierując Brain Vascular Center w Uniwersyteckim Szpitalu Bicêtre w Paryżu. Jest specjalistą w dziedzinie neuroobrazowania i neuroradiologii interwencyjnej.

- System Allura Clarity znacząco zmniejszył liczbę powikłań pozabiegowych u pacjentów, u których przeprowadzaliśmy bardzo długie zabiegi. Wcześniej duża grupa pacjentów miała oparzenia skóry, jednak dzięki Clarity nawet u tych, którzy przeszli długotrwałe zabiegi, nie występują takie powikłania. Dodatkowo, jako lekarz, czuję się pewniej podczas zabiegu, gdyż dokładnie widzę, gdzie przemieszcza się materiał embolizujący - tłumaczy prof. Laurent Spelle.

Skomplikowane procedury

- Od niedawna pracujemy na nowym, dwupłaszczyznowym systemie, który jest niezwykle zaawansowany technologicznie. Dzięki zabiegom, które wykonaliśmy w gronie znakomitych zagranicznych ekspertów, będziemy mogli w pełni wykorzystać funkcjonalność tego rozwiązania, a zabiegi będą przeprowadzane w sposób bardziej sprawny i bezpieczny - komentuje lek. med. Adam Ryszczyk, specjalista w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej w WSzS Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.

Niedawno otwarta w tym szpitalu sala zabiegowa jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce. Zabiegi przeprowadzone podczas warsztatów i wykonywane na co dzień przez kadrę szpitala to skomplikowane procedury neuroradiologiczne, m.in. leczenie tętniaków naczyń mózgowych, przetok tętniczo-żylnych czy naczyniaków tętniczo-żylnych. Zabiegi wewnątrznaczyniowe trwają często kilka godzin, dlatego kluczowe jest zmniejszenie dawki promieniowania.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH