Powstały dwa kodeksy etyki marketingowej w branży farmaceutycznej

Podpisanie "Kodeksu farmaceutycznej etyki marketingowej leków wydawanych wyłącznie z przepisu lekarza" ogłosiły 28 lutego: Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, Izba Gospodarcza Farmacja Polska oraz Polska Izba Przemysłu Farmaceutycznego i Wyrobów Medycznych POLFARMED.
"Według informacji przekazanej dziennikarzom, z podpisania tego kodeksu zrezygnowało Stowarzyszenie Przedstawicieli Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych (SPIFF), które uczestniczyło w jego powstaniu.

Dlaczego nie podpisali

O parafowaniu "drugiego" kodeksu przez 43 członków SPIFF ("Kodeks farmaceutycznej etyki marketingowej") poinformował 1 marca prezes Stowarzyszenia, Paweł Żelewski. Podczas konferencji prasowej powiedział, że stowarzyszenie nie podpisało dzień wcześniej kodeksu wraz z trzema organizacjami, ponieważ "był on zbyt mało wymagający i niejednoznaczny".
Np. kodeks SPIFF zakłada m.in., że badania porejestracyjne leku muszą być uzasadnione naukowo (to samo stwierdzenie zawiera "pierwszy" kodeks), a fakt ich rozpoczęcia trzeba podać do publicznej wiadomości w internecie. Przeprowadzenie badań nie może być narzędziem wywierania wpływu na lekarzy, czyli formą ukrytej reklamy.
Kodeks SPIFF uściśla też np. przejawy goszczenia lekarzy lub farmaceutów podczas seminariów i kongresów oraz wprowadza obostrzenia związane z reklamą. Z kolei "pierwszy" kodeks ogólnie zakłada, że "cele naukowe i szkoleniowe (...) sympozjów, kongresów oraz spotkań promocyjnych, niezbędnych dla rozpowszechniania wiedzy i doświadczeń, muszą być podstawowym warunkiem takich spotkań, a przejawy gościnności nie mogą być nadmierne".

Zmniejszyć patologię

Z uzyskanej przez "RZ" wypowiedzi Adama Rudzkiego, dyrektora biura Polfarmedu wynika, że prace nad nowelizacją "pierwszego" kodeksu zostały ukończone przez cztery organizacje w maju 2005 roku. - W połowie ub.r. nowe władze SPIFF jednostronnie odstąpiły od podpisania uzgodnionej już treści kodeksu, żądając powrotu do rozmów i wprowadzenia wielu istotnych zmian. Pozostali sygnatariusze kodeksu zdecydowali o wprowadzeniu w życie postanowień uzgodnionej w maju 2005 roku nowelizacji kodeksu - czytamy w oświadczeniu.
- Przyjęcie dwóch kodeksów jest przejawem pluralizmu i wolności w Polsce - powiedział Wojciech Chruściel (na zdjęciu), dyrektor departamentu polityki lekowej Ministerstwa Zdrowia. - Istotne jest to, aby wdrażanie postanowień kodeksu przyczyniało się do zmniejszenia patologii w dystrybucji leków oraz w pracy lekarzy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH