ANNA KOPYŚĆ, psycholog z Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 1 w Warszawie oraz Fundacji Razem Przeciw Przemocy

Depresja to bardzo modny temat. Można o niej poczytać prawie w każdej gazecie, ukazało się również wiele książek o tej chorobie. Wręcz do dobrego tonu należy powiedzenie, że ma się "doła", bierze Deprim albo Kalms. Jaka jest prawda? Czy depresja to rzeczywiście choroba? A może usprawiedliwienie melancholików?
Głównym stereotypem jest to, że wystarczy brać Prozac i po kłopocie. Rzadko kto, mówiąc o leczeniu depresji, ma na myśli psychoterapię.

Wizyta z poślizgiem

Według danych WHO w roku 2020 depresja będzie drugim najpoważniejszym problemem zdrowotnym świata, choruje na nią 10% ogólnej populacji dorosłych, 15% populacji po 65. roku życia i 40% pacjentów szpitali oraz rezydentów domów opieki. Dwukrotnie częściej chorują kobiety. Od kilkunastu lat niemal we wszystkich rozwiniętych krajach Europy obserwuje się wyraźny wzrost liczby przyjęć do szpitala osób z rozpoznaniem depresji. W Polsce jest to około 5% przypadków.
Połowa z tych ludzi w ogóle nie podejmuje leczenia. Pacjenci z depresją są często ignorowani nie tylko przez otoczenie, które mówi "przejdzie ci, wyluzuj, nie histeryzuj", ale i przez lekarzy, głównie pierwszego kontaktu, którzy nie identyfikują choroby w porę. Chorzy nie od razu zjawiają się u psychiatry czy psychologa. Trzeba pamiętać, że depresja towarzyszy także chorobom somatycznym.
Dotyczy np. przypadków schorzeń organicznych mózgu (choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane), występuje przy zażywaniu niektórych leków, również narkotyków.

Objawy

Głównymi objawami choroby (sklasyfikowanej w ICD-10 pod numerami od F.30 do F.39) są: pogorszenie nastroju, spadek energii, poczucie ciągłego zmęczenia, problemy ze snem, bóle głowy, bóle kręgosłupa, neuralgie. To z tymi objawami chory najczęściej trafia do lekarza pierwszego kontaktu. Objawom somatycznym towarzyszą oczywiście także inne symptomy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH