Zgodnie z przepisami jednostki penitencjarne muszą posiadać pomieszczenia przeznaczone do udzielania świadczeń zdrowotnych osadzonym.

Obowiązkiem kierownika więziennego ZOZ-u jest niezwłoczne zapoznanie się z dokumentacją medyczną każdego przetransportowanego osadzonego.
Więzienne zakłady opieki zdrowotnej obejmują: ambulatoria z izbą chorych, szpitale i oddziały szpitalne, gabinety stomatologiczne i pracownie protetyki stomatologicznej, pracownie diagnostyczne oraz pracownie rehabilitacji leczniczej.
Zgodnie z ustawą z dnia 31 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej więzienne zoz -y zobowiązane są do prowadzenia dokumentacji medycznej swoich pacjentów. Jej rodzaj i zakres oraz sposób przetwarzania przewidują przepisy Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 września 2007 r.

Wersja elektroniczna

Przepisy dopuszczają możliwość prowadzenia tej dokumentacji w formie elektronicznej. Z tym, że począwszy od 10 października 2009 roku zbiory informacji objętych dokumentacją medyczną prowadzoną w formie elektronicznej będą musiały być sporządzane z uwzględnieniem postanowień Polskich Norm odnoszących się do zasad gromadzenia i wymiany informacji w ochronie zdrowia - przenoszących europejskie normy zharmonizowane.
W przypadku braku Polskich Norm należy uwzględnić: Polskie Normy przenoszące normy europejskie, normy państw członkowskich UE przenoszące europejskie normy zharmonizowane, Polskie Normy wprowadzające normy międzynarodowe, Polskie Normy bądź europejskie normy tymczasowe.
ZOZ powinien prowadzić dokumentację indywidualną, która odnosi się do poszczególnych osadzonych korzystających ze świadczeń zdrowotnych zakładu oraz dokumentację zbiorczą odnoszącą się do ogółu osadzonych korzystających ze świadczeń.
Zbiory informacji o pacjentach objętych dokumentacją mogą być sporządzane i utrwalane na elektronicznych nośnikach informacji. Możliwe jest to jednak pod pewnymi warunkami:

  • musi zostać zachowana selektywność dostępu do danego zbioru informacji
  • należy zabezpieczyć zbiór informacji przed dostępem osób nieuprawnionych oraz przed zniszczeniem
  • zbiór informacji powinien być sporządzony w zakresie pozwalającym na prowadzenie dokumentacji indywidualnej
  • dokumentacja elektroniczna powinna być opatrzona podpisem elektronicznym zgodnie z ustawą z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz.U. nr 130, poz. 1450 z późn. zm.).

Identyfikacja

W przypadku dokumentacji indywidualnej każdy z dokumentów będący częścią dokumentacji medycznej musi umożliwiać identyfikację osadzonego, którego dotyczy, oraz osoby sporządzającej dokument. Powinien być także opatrzony datą jego sporządzenia. Jeżeli nie jest możliwe ustalenie tożsamości osadzonego, w dokumentacji dokonuje się oznaczenia "NN", chyba że inne oznaczenie tożsamości znajduje się w dokumentach stanowiących podstawę wykonywania pozbawienia wolności.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH