Doktor eWUŚ Przyjmuje

1 stycznia 2013 r. zaczął funkcjonować długo oczekiwany system elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ), którego celem jest uwolnienie pacjentów od obowiązku okazywania dowodu ubezpieczenia przy każdej wizycie u lekarza.

Dotychczas 89,3% świadczeniodawców ma możliwość sprawdzenia on-line ubezpieczenia pacjenta w systemie elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców - poinformowała 1 stycznia 2013 roku Agnieszka Pachciarz, prezes NFZ.

Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców to system umożliwiający natychmiastowe potwierdzenie prawa pacjenta do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Informacje zgromadzone w systemie eWUŚ są aktualizowane codziennie według danych otrzymywanych m.in. z ZUS-u i KRUS-u oraz przedstawiają stan uprawnień w dniu, w którym dokonano sprawdzenia.

Wielkie testowanie

W grudniu 2012 r. wszystkie oddziały wojewódzkie NFZ organizowały dni otwarte, podczas których pacjenci mogli sprawdzić, czy zostali zarejestrowani w systemie i czy mają status osoby ubezpieczonej, której przysługuje prawo do bezpłatnej opieki medycznej. Ci, którzy zostaną pozytywnie zweryfikowani mogą być spokojni o swój status pacjenta ubezpieczonego.

Wystarczy, że podadzą w rejestracji swój numer PESEL i potwierdzą swoją tożsamość jednym z dokumentów: dowodem osobistym, paszportem albo prawem jazdy, a w przypadku dzieci objętych obowiązkiem szkolnym, do ukończenia 18. roku życia - aktualną legitymacją szkolną.

Do sukcesu wystarczy połowa

Dyrektor departamentu spraw świadczeniobiorców Centrali NFZ Izabela Trojanowska zapewniała nas jednak w połowie grudnia, że chociaż system nie ruszy od razu pełną parą, to i tak będzie zadowolona, kiedy usłyszy, że 1 stycznia 2013 roku 50% udzielonych świadczeń było sprawdzonych za pomocą systemu eWUŚ.

- Na początek zadowoli nas taki wynik. Z czasem chcielibyśmy dojść do sytuacji, kiedy w 80% udzielonych świadczeń weryfikacja uprawnień nastąpi przez system eWUŚ - mówiła Rynkowi Zdrowia dyrektor Trojanowska.

Przypomina również, że ten sposób weryfikacji uprawnień wymusili na Funduszu sami pacjenci, którzy już w ubiegłym roku mogli zadzwonić do NFZ, aby sprawdzić, czy świadczeniodawca, z usług którego korzystają, będzie od 1 stycznia stosował eWUŚ.

Fundusz daje taką możliwość nie tylko przychodniom i szpitalom, ale również prywatnym praktykom lekarskim, z którymi ma umowy na wypisywanie recept refundowanych.

"Czerwony ekran" to nie tragedia

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH