Dokąd zmierza narodowy płatnik

Dotychczasowa wiceminister zdrowia Agnieszka Pachciarz została 27 czerwca br. powołana przez premiera Donalda Tuska na stanowisko prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Pierwsza kobieta, która stanęła na czele NFZ, jest prawnikiem i menedżerem; zarządzała dwoma szpitalami. Rekomendował ją premierowi minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, jednogłośnie poparła Rada NFZ.

Przewodnicząca Rady NFZ Renata Hayder oceniła, że Agnieszka Pachciarz ma niezbędne kwalifikacje, o czym świadczy m.in. jej doświadczenie zawodowe (zob. ramka).

Prezes chce reformować NFZ

Także minister zdrowia Bartosz Arłukowicz podkreślał, że za nową prezes Funduszu przemawiają jej kompetencje.

- Myślę, że kompetencje tutaj odgrywają największą rolę, znajomość systemu, postrzeganie celu, do którego powinniśmy wspólnie jako ministerstwo i NFZ podążać - mówił minister.

Agnieszka Pachciarz, przytaczając założenia reformy NFZ, podkreślała w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej, że oddziały wojewódzkie Funduszu powinny dostać większą swobodę decyzyjną. Jak mówiła, ma nastąpić także zmiana zadań warszawskiej centrali NFZ.

- Należy ograniczyć kompetencje Funduszu i sprowadzić go do roli głównie płatnika, a nie regulatora rynku - powiedziała Pachciarz.

Według niej, ta sama instytucja nie może kontraktować, wyceniać i płacić za świadczenia zdrowotne.

Jednocześnie nowa prezes pośrednio potwierdziła, iż nadchodzący rok postawi przed nią bardzo poważne wyzwania związane z kryzysem finansów NFZ. Przyznała bowiem, że prognozy dotyczące wpływów ze składek zdrowotnych nie sprawdziły się. W efekcie w kasie Funduszu znajdzie się mniej pieniędzy, niż sądzono.

A to oznacza, że w przyszłym roku nie będzie wzrostu środków na świadczenia zdrowotne.

- Będziemy starali się utrzymać budżet na obecnym poziomie - zapowiada Agnieszka Pachciarz.

Co mówią inni

Krytycznie o kandydaturze Agnieszki Pachciarz wypowiadał się przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS). - Nie można powierzyć drobnemu sprzedawcy z małego sklepu spożywczego zarządzania hipermarketem - mówił w wywiadzie opublikowanym w portalu money.pl.

Z kolei wiceprezes OZZL i członek Naczelnej Rady Lekarskiej Zdzisław Szramik zaznaczył w rozmowie z PAP, że jest to osoba, której nie zna, więc trudno mu ocenić, jak sprawdzi się w roli szefa Funduszu.

Podkreślił, że decyzje dotyczące osoby tak istotnej dla systemu ochrony zdrowia, jaką jest prezes NFZ, powinny zależeć nie od kompetencji i osobowości, ale od przepisów określających jasno zakres jej działania. Jak podkreślił Szramik, obecne przepisy dotyczące funkcjonowania NFZ wymagają zmiany, ponieważ dają szefowi Funduszu zbyt dużą autonomię.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH