Kolejny karnet na siłownię czy jeszcze szybszy sposób na ominięcie kolejki do specjalisty? Co jeszcze może oferować zatrudnionym pracodawca w ramach pozapłacowej korzyści? Na przykład ubezpieczenie lekowe.

Obecnie szacuje się, że z takich ubezpieczeń dodatkowych w postaci dopłat do leków korzysta około pół miliona osób w Polsce. Potencjał tego rynku jest bardzo duży i jest to ważna korzyść, jaką mogą zaproponować pracodawcy swoim pracownikom - mówił Witold Paweł Kalbarczyk - lekarz, ekspert systemów ochrony zdrowia - podczas konferencji na temat dodatkowej refundacji leków w programach zdrowotnych pracodawców, w ramach I Kongresu Zdrowia Pracodawców RP (Warszawa, 29-30 września 2016 r.).

Jak we Francji i Słowenii

Ubezpieczenia lekowe funkcjonują od lat m.in. we Francji i Słowenii, czyli w krajach, które mają podobne systemy refundacyjne jak w Polsce - stosunkowo duży udział środków prywatnych w ponoszeniu kosztów farmakoterapii.

- Pomiędzy tymi krajami jest jednak istotna różnica. W Polsce blisko 100 procent środków wydawanych na leki w aptekach to pieniądze pochodzące z kieszeni samych chorych. We Francji i na Słowenii jest inna sytuacja. Na Słowenii - 52%, a we Francji - 46% prywatnych środków wydawanych na leki w aptekach to pieniądze pochodzące z dodatkowych, komplementarnych ubezpieczeń do dopłat pacjentów - mówił Kalbarczyk.

Dodał: - Oznacza to, że można różnie zorganizować system dopłat do leków i w tym zakresie państwo ma swoją określoną rolę, ale również pracodawcy.

We Francji państwo uregulowało, ile i w jakim zakresie można refundować leki przez ubezpieczenie dodatkowe. Pacjent płaci pełną kwotę w aptece i w ciągu 7-14 dni wysyła swoje rachunki do ubezpieczyciela, po czym dostaje zwrot refundacji. Jest jednak pewna kwota, której nie może pokryć ubezpieczyciel.

W Słowenii system został wprowadzony po rozpadzie Jugosławii. Z dnia na dzień rozpadł się system opieki zdrowotnej i potrzebne było wprowadzenie istotnej komponenty odpłatności pacjentów za wszystkie świadczenia. Ubezpieczenie lekowe działa tam na podobnych zasadach jak we Francji. To rozwiązanie na tyle się upowszechniło, że większość porad prywatnych ponoszonych jest przez ubezpieczenia.

W Polsce prywatnie na leki wydajemy 23 mld zł (dane za 2014 rok). Dla porównania, budżet NFZ na leki refundowane to ok. 10 mld zł.

By zmniejszyć wysokość dopłat do leków z własnej kieszeni, można skorzystać z oferty, którą proponują obecnie trzy towarzystwa ubezpieczeniowe.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH