Legalny obrót substancjami psychoaktywnymi to olbrzymia część światowego rynku produktów leczniczych

Amerykańskie Towarzystwo Leczenia Bólu w 1995 roku uznało ból za piąty parametr decydujący o jakości życia. Tymczasem w Polsce w ciągu dwóch ostatnich lat na swoje życie targnęło się 79 pacjentów.
Wielu spośród nich zdecydowało się na ten desperacki krok, nie mogąc znieść bólu, co oznacza, że lekarze nie podawali im odpowiednich środków.
Legalny obrót substancjami psychoaktywnymi to olbrzymia część światowego rynku produktów leczniczych. W Europie legalna konsumpcja leków korygujących działanie centralnego układu nerwowego przekracza poziom światowy. Polska jest jednak bliższa średniej światowej.

Specjaliści przekonują, że personel w polskich szpitalach jest dobrze przygotowany do leczenia bólu, a problemem jest raczej przesadna obawa, że terapia bólu przewlekłego prowadzona przy użyciu opioidów uzależnia pacjenta.
- Niechęć części środowiska medycznego do opioidów i wypisywanie tych leków na różowych receptach ma swoje źródło m.in. w prawie, które traktuje leki opioidowe jak niebezpieczne narkotyki, a nie leki przynoszące chorym ulgę w cierpieniu - ocenia doktor Jadwiga Pyszkowska z Zakładu Medycyny i Opieki Paliatywnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Drugą najczęstszą przyczyną problemu z dostępem do leków jest niechęć do ich podawania ze względów finansowych.
Leki psychoaktywne mogą oczywiście stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego ze względu na ich właściwości uzależniające.
Jednak zostały wypracowane międzynarodowe mechanizmy kontroli legalnego obrotu, gwarantujące z jednej strony bezpieczeństwo stałych dostaw leków psychoaktywnych do celów medycznych i naukowych, a z drugiej - powstrzymujące ich nadmierną podaż, chroniąc system przed przenikaniem leków do nielegalnego obrotu.

Trzy międzynarodowe konwencje

Jedną z ważniejszych zasad międzynarodowej kontroli jest zobowiązanie państw do przedkładania oszacowań legalnych potrzeb na kontrolowane substancje. Na podstawie tych danych Międzynarodowy Organ Kontroli Środków Odurzających (INCB) buduje globalny plan gospodarki lekami tak, aby na każdym etapie uprawy, wyrobu, handlu detalicznego, hurtowego i międzynarodowego ilości znajdujące się w legalnym obrocie odpowiadały potrzebom medycznym i naukowym.
Obecny kształt międzynarodowego prawa "narkotycznego" oparty jest o trzy konwencje:

  • Jednolitą Konwencję - zmienioną Protokołem z 1972 r.

  • Konwencję o substancjach psychotropowych z 1971 r.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH