Z mojego doświadczenia wynika, że w tej chwili jednakowo chorują na AIDS zarówno ludzie młodzi, jak i starsi. Wirus HIV bowiem rozwija się w organizmie ok. 10 lat, więc osoby, które kiedyś np. zaraziły się przez przypadkowe kontakty seksualne, mają dzisiaj 40-50 lat.

Czym dysponujemy

Problem polega na tym, że przez lata osoby zakażone wirusem HIV nie mają żadnych cech choroby. Dopóki nie zrobią testów, nie wiedzą o nim i zakażają nieświadomie. Tymczasem testy są ogólnodostępne, tyle że nie mamy - jako społeczeństwo - nawyku robienia badań kontrolnych. A przecież są dobre terapie, których zastosowanie pozwala na normalne funkcjonowanie.
Wykryty wirus, zaraz po zakażeniu, dzięki zastosowaniu odpowiednich terapii nie namnaża się i jeśli pacjent stosuje się ściśle do wskazań lekarza, ma szansę na normalne, długie życie. Większość jednak przypadków zachorowań jest wykrywanych zbyt późno.
Leków o działaniu antyretrowirusowym jest zarejestrowanych pewnie ponad 20.
W chwili, gdy spada liczba limfocytów T w organizmie chorego, włącza się terapię antyretrowirusową. Jest to tzw.
kombinowana terapia antyretrowirusowa, polegająca na podawaniu minimum trzech leków. Warto tu dodać, że jest już możliwość podawania 2-3 leków w postaci jednej tabletki. Takim lekiem jest np.
Truvada, Kivexa czy Combivir.
Pojawiają się ciągle nowości lekowe na rynku, ale zawsze są to leki antyretrowirusowe, które blokują namnażanie, czyli replikację HIV. Jednym z nich jest Prezista - preparat, który może być stosowany u osób, u których dotychczasowe leczenie było nieskuteczne.

Mniej "zakaźni"

Leczenie HIV/AIDS objęte jest specjalnym programem ministerialnym i jest dla pacjenta bezpłatne. Jego koszty są co prawda wysokie, ale lecząc chorego, otwieramy parasol ochronny nad społeczeństwem.
Pacjent, który jest leczony antyretrowirusowo, przecina drogi szerzenia wirusa HIV. Jeżeli ma dużo mniejszą wiremię, staje się znacznie mniej "zakaźny".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH