W polskich lecznicach brakuje farmaceutów, a z drugiej strony wśród studentów uczelni medycznych zauważa się spore zainteresowanie pracą w aptekach szpitalnych. Na ten paradoks zwrócili uwagę uczestnicy regionalnej konferencji Rynku Zdrowia w Łodzi (22 stycznia 2013 r.) podczas sesji poświęconej gospodarce lekami w szpitalu.

Multimedia

Dyskutowano o tym, co utrudnia, a co sprzyja realizacji ustawowych zadań nałożonych na apteki szpitalne - logistycznych, obejmujących zakup leków, ich magazynowanie, dystrybucję, a także nadzorowanie bezpieczeństwa przechowywania leków.

Ważna część budżetu

Mgr farm. Janusz Mioduszewski, przewodniczący komisji ds. aptek szpitalnych w Okręgowej Izbie Aptekarskiej w Łodzi wskazał, że bardzo ważna jest dobra współpraca farmaceutów szpitalnych z dyrekcjami lecznic.

- Niestety, zdarza się - na szczęście coraz rzadziej - że apteki szpitalne są traktowane jako magazyny, służące tylko do przyjmowania, przechowywania i wydawania leków.

Tymczasem zakres zadań realizowanych przez apteki szpitalne jest znacznie szerszy, bo związany chociażby z całą procedurą przygotowania leków cytostatycznych czy żywienia pozajelitowego oraz organizacją przetargów - stwierdził Janusz Mioduszewski, kierujący apteką w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Wojskowej Akademii Medycznej - Centralnym Szpitalu Weteranów w Łodzi.

Wskazał także na problem dość częstych zmian w przepisach o zamówieniach publicznych: - Farmaceuci nie są specjalistami w tym zakresie, dlatego tak istotne są szkolenia dotyczące tego właśnie obszaru naszych obowiązków.

- W lecznicach brakuje farmaceutów, tymczasem wydatki na leki stanowią średnio od 8 do 11% budżetu szpitala, a uwzględniając różnego rodzaju wyroby medyczne, ta część kosztów jednostki wynosi ok. 20% - dodał Janusz Mioduszewski.

Zdaniem prof. Andrzeja Stańczaka, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie farmacji aptecznej i kierownika Zakładu Farmacji Szpitalnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, potencjał wiedzy i doświadczenia farmaceutów pracujących w naszych szpitalach nie jest w pełni wykorzystywany.

- Duże szpitale kliniczne w krajach zachodniej Europy czy Stanach Zjednoczonych, funkcjonują jako działy farmacji, podzielone na wyspecjalizowane serwisy, zajmujące się m.in. ekspedycją, badaniami klinicznymi, radiofarmacją, informacją o leku, obsługą systemów unit dose - wyliczał prof. Stańczak.

Stwierdził, że wśród studentów farmacji jest obecnie spore zainteresowanie pracą w aptekach szpitalnych, chociażby z tego powodu, że wskutek wprowadzenia nowej ustawy refundacyjnej nastąpił regres na rynku aptek otwartych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH