W Wojskowym Instytucie Medycznym stawiają na rozwój telemedycyny

Co do tego, jakich czasów sięgają początki telemedycyny, zdania są podzielone. Prof. Ryszard Tadeusiewicz z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, inżynier biomedyczny, uważa, że telemedycyna zrodziła się, gdy lekarz po raz pierwszy postanowił zadzwonić do kolegi po fachu i zasięgnąć u niego konsultacji. Czyli: można mówić o XIX-wiecznym rodowodzie. Zwykło się jednak uważać, iż początków "medycyny na odległość" - łączącej w sobie elementy informatyki, telekomunikacji i medycyny - należy szukać w latach sześćdziesiątych w USA. W Wikipedii czytamy:
"To właśnie tutaj już w latach 60. powstała satelitarna sieć telekomunikacyjna łącząca amerykańskie bazy wojskowe, rozrzucone na wszystkich kontynentach, ze specjalistycznymi ośrodkami medycznymi w USA. Dzięki wykorzystaniu możliwości nowoczesnych technologii, jakie niosło ze sobą amerykańskie wojsko, przyczyniło się ono do rozwoju tej dyscypliny. Kolejnym czynnikiem, nie mniej ważnym, było wniesienie dużego wkładu informacji przez NASA. Opieka medyczna i monitorowanie stanu zdrowia astronautów musiały się odbywać z konieczności - na odległość...".
Jak widać, jedno jest pewne: to dla wojska skonstruowano konglomerat trzech wyżej wymienionych elementów. Czy w naszej armii również pracuje się nad rozwojem telemedycyny? Odpowiedzi na to pytanie Rynek Zdrowia szukał w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie.

W świecie realnym

W gigantycznym szpitalu przy Szaserów (trzeci w stolicy gmach pod względem kubatury) jest sobie sala, parędziesiąt metrów kwadratowych powierzchni, inna od wszystkich innych. Inna, bo przystosowana do wideokonferencji. Wyposażona w nowoczesny sprzęt do przeprowadzania połączeń z dowolnie wybranym miejscem na globie, determinowanym tylko przez łączność satelitarną w tych punktach, w których nie ma dostępu do szerokopasmowego, synchronicznego Internetu. Nad centrum wideokonferencyjnym pieczę sprawuje Sekcja Informatyki WIM. Dowodzi nią mjr mgr inż. Piotr Murawski...
- Telemedycyna jest tą gałęzią wiedzy, w której musi istnieć partnerstwo między lekarzami a informatykami, by mogła się rozwijać.
Nader często, w potocznej świadomości, telemedycyna kojarzy się z jakąś formą fantastyki. Oto na stole leży pacjent. Jest operowany. Widać jakieś kamery, monitory. Słychać polecenia wydawane zespołowi operującemu przez lekarza oddalonego o tysiące kilometrów. Tak, dochodziło już do takich zdarzeń. Rzeczywistość - nie wyjęta z filmów SF czy obiektów NASA - jest troszkę bardziej przyziemna: bardziej konsultacje na odległość, niż operacje.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH