Na jedną osobę, która jest leczona z powodu cukrzycy, przypada jedna, która nie ma pojęcia o tym, że też jest chora

Gdyby w Polsce udało się stworzyć dobrze przygotowany program profilaktyki cukrzycy, można byłoby oczekiwać, że po kilku latach społeczne koszty leczenia tej choroby przestałyby rosnąć lub nawet spadły. Warto próbować, bo np. w Finlandii, gdzie pilotażowo wdrożono taki program, zmniejszyły się: liczba chorych, częstość powikłań i oczywiście koszty terapii.
Na jedną osobę, która jest leczona z powodu cukrzycy, przypada jedna, która nie ma pojęcia o tym, że też jest chora.
- Problem w tym, iż badania trzeba wykonywać u osób, które jeszcze nie odczuwają żadnych dolegliwości. Wobec tego badania musiałyby stać się powszechne, ale na to nas nie stać - przyznaje profesor Krzysztof Strojek, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii.

BANALNY SCHEMAT

Każdy lekarz zetknął się ze zbyt późno rozpoznanym przypadkiem cukrzycy. Pacjenci przychodzą po poradę, gdy widoczne są już powikłania. Często zgłaszają się z powodu innych schorzeń i dopiero wtedy, po wykonywaniu rutynowych badań, przypadkowo dowiadują się, że poziom cukru w ich krwi jest niebezpiecznie wysoki.
Schematy postępowania przy wykrywaniu tej choroby są proste, by nie rzec banalne: badanie stężenia cukru we krwi na czczo, badanie ogólne moczu. Oznaczanie stężenia cukru we krwi kosztuje kilka złotych. Przeciętny Kowalski nie chce jednak być kłuty wtedy, gdy - w swoim przekonaniu - jest zdrowy. Lekarze rodzinni też wiele razy się zastanowią, nim niemal zdrowego jak rydz Kowalskiego wyślą na badania.
- Ja im się wcale nie dziwię, bo jeżeli z jednej strony mają ograniczony budżet, a z drugiej problemy zdrowotne wielu innych zarejestrowanych chorych, to muszą się koncentrować na leczeniu ludzi, a nie na poszukiwaniu chorób - ocenia profesor Krzysztof Strojek.

DBAJMY O SIEBIE

W populacji ludzi dorosłych w Polsce cukrzyca dosięga 8 proc., czyli wśród osób po 18. roku życia - co dwunasta zapada na tę chorobę.
Niestety, jest ona nieuleczalna. U osób otyłych można natomiast znacznie spowolnić jej rozwój i to nie tylko przy użyciu leków (mowa o cukrzycy typu drugiego, ujawniającej się w wieku dorosłym).
Metoda jest prosta: redukcja masy ciała do wagi należnej. W takiej sytuacji bardzo duża liczba przypadków cukrzycy cofa się, a jeżeli nie, to i tak ma znacznie łagodniejszy przebieg. Takie proste działanie trzeba podjąć jak najwcześniej po wykryciu choroby.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH