Dobry pomysł przyciąga kapitał

Rozmowa z Heino von Prondzynskim, przewodniczącym rady nadzorczej spółki HTL-Strefa

- Jakie atuty powinien posiadać menedżer dużego koncernu farmaceutycznego, by skutecznie zarządzać firmą w zglobalizowanym świecie?

- Rzeczywiście, obecnie zarządzanie dużymi firmami farmaceutycznymi, czy w ogóle dużymi podmiotami z sektora opieki zdrowotnej, oznacza zarządzanie globalne, międzynarodowe.

Warto podkreślić, że menedżerowie nie muszą posiadać przygotowania zawodowego w zakresie opieki zdrowotnej.

Mogą być wyłaniani z zupełnie innych branż i świetnie się sprawdzić na stanowisku.

Dla przykładu, Joe Jimenez, obecny prezes Novartisu, który w ubiegłym roku został mianowany na to stanowisko, wywodzi się z całkowicie innej branży i nigdy wcześniej nie miał do czynienia z opieką zdrowotną. Innym przykładem jest prezes firmy Roche Severin Schwan.

Jego doświadczenie zawodowe związane jest ze sprawami finansowymi, a nie nauką i medycyną.

We współczesnych relacjach biznesowych atutem jest raczej jakość umiejętności w zakresie zarządzania, a nie przygotowanie zawodowe w naukach medycznych.

Oczywiście w każdym przypadku potrzebny jest doskonały zespół współpracowników - specjalistów w danej dziedzinie, którzy określą kierunki działania. Ich wiedza ekspercka jest potrzebna niezależnie od tego, czy chodzi o segment sprzętu, urządzeń medycznych czy leków.

- W ostatnich latach zauważalne jest przenikanie się sektorów innowacyjnego i generycznego. Czy fenomen polegający na łączeniu się tych dwóch obszarów nie jest po części konsekwencją zarządzania biznesem przez ludzi spoza branży, którzy mogą mieć inne, szersze spojrzenie na kierowanie firmą?

- Nie odrzuciłbym tej teorii, ale też bym nie generalizował i wolę unikać uogólnień. Współpracowałem z firmą Roche. Jest to innowacyjny koncern, który nie spojrzałby nawet na tę część rynku, jaką są generyki. Natomiast takie firmy, jak na przykład Novartis, mają spory udział w tym biznesie.

Z drugiej strony są firmy generyczne, które wchodzą w obszar dotąd zastrzeżony dla podmiotów innowacyjnych.

Zasiadam w radzie nadzorczej innej firmy o globalnym zasięgu, spółki Hospira z siedzibą w Chicago. Firma jest liderem w produkcji leków generycznych podawanych drogą iniekcji. Firma planuje również wytwarzanie leków biopodobnych (tzw. biosimilars). Jest to bardzo duży, ciągle rozwijający się rynek. Hospira ma również udział w rynku leków chronionych patentami.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH