Jeśli system informatyczny szpitala będzie analizował strukturę płac, może to usprawnić zarządzanie, np. dyżurami

Szpital, jak każda duża organizacja z bardzo wieloma złożonymi procesami, musi być nadzorowany centralnie. W ogarnięciu zachodzących procesów i racjonalizacji kosztów pomóc może tylko system informatyczny.
Placówki medyczne są coraz częściej zarządzane przez nowe pokolenie menedżerów, którzy nie wyobrażają sobie prowadzenia placówki bez wsparcia narzędzi informatycznych.
Mimo że szpitale i przychodnie borykają się z poważnymi problemami finansowymi, ich administracja musi korzystać z oprogramowania, które pozwoli rozliczać się z NFZ, obliczać wynagrodzenie dla personelu, gospodarować finansami.

Wymierne ko rzyści

Z tego powodu w większości szpitali są zainstalowane pewne programy finansowo-księgowe. Artur Olesch z firmy Kamsoft wspomina, że informatyzacja naszych lecznic zaczęła się przed laty, gdy Bank Światowy przeznaczył środki na systemy rozliczeń polskich szpitali z NFZ. Wówczas systemy rozliczeniowe w 100 placówkach zainstalował ComputerLand. Od tamtej pory każda placówka zaczęła korzystać z elektronicznych systemów wymiany informacji, co przełożyło się na spostrzeżenie, iż informatyka daje wymierne korzyści.
Największą korzyścią z systemu informatycznego w szpitalach jest racjonalne zarządzanie środkami finansowymi, a co za tym idzie, osiągnięcie oszczędności, zmniejszenie kosztów działalności.
- W zależności od tego, jak zaawansowany system informatyczny zostanie wdrożony, szpital osiągnie mniejsze lub większe korzyści. Największe korzyści są wówczas, gdy placówka zainstaluje system zintegrowany, łączący różne funkcjonalności i to w strefie "szarej", jak i "białej". Z powodu braku środków, taka sytuacja ma miejsce w nielicznych placówkach, na przykład w Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie - mówi Artur Olesch.

Przywilej nowości

Kompleksowej informatyzacji dokonują przeważnie nowe, dopiero budowane szpitale. Pozostałe mają pewne funkcjonalności systemów dla strefy "szarej", lub "białej".
System finansowo-księgowy szpitala (tzw. część "szara") posiada cechy podobne do systemów wykorzystywanych w innych sektorach gospodarki.
Zawiera takie moduły, jak: t księgowość (tzw. F/K) t środki trwałe t gospodarka magazynowa t kadry i płace.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH