Zbigniew Swoboda, były już dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Sosnowcu, nie chciał czekać aż zostanie odwołany. Sam złożył rezygnację.

Na salę widowiskową szpitala przyszły tłumy ludzi. Były kwiaty, ciepłe słowa. Chyba do tej pory personel nie żegnał w tak serdeczny sposób żadnego z dyrektorów szpitali, odchodzących po samorządowej zmianie warty. Zbigniew Swoboda, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Sosnowcu, sam złożył rezygnację.
- Od listopada ub.r. co chwilę słyszałem lub dawano mi do zrozumienia: "Wiesz, jeszcze trochę będziesz, ale my już mamy kogoś na twoje miejsce. Powoli przygotuj się, coś tam sobie znajdź. Nie pasujesz, byłeś powołany przez innego marszałka" - Zbigniew Swoboda opowiada dziennikarzowi "Rynku Zdrowia".
Obecny wicemarszałek woj. śląskiego (odpowiadający m.in. za służbę zdrowia) Grzegorz Szpyrka stwierdza krótko: - Dyrektor Zbigniew Swoboda samodzielnie i dobrowolnie złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska. W tej sytuacji zarząd województwa przystał na prośbę dyrektora o rozwiązanie umowy o pracę.

Posłany przez marszałka

Kiedy Swoboda dwa lata temu obejmował stanowisko szefa największej specjalistycznej lecznicy w południowej Polsce, trafił do placówki w stanie kryzysu. Kontrakt z Kasą Chorych na 2004 rok wynosił 62 mln zł, a ujemny wynik finansowy za ten sam rok - 18,5 mln zł. W 2006 r. przychody szpitala sięgały 100 mln zł, zysk operacyjny 4 mln zł, a zadłużenie - z wcześniejszych 52 milionów złotówek - spadło do 39 mln zł.
Do dyrektorskiego gabinetu w tym szpitalnym molochu Zbigniew Swoboda został skierowany przez poprzedniego marszałka województwa śląskiego Michała Czarskiego. - Pójdzie pan do Sosnowca, bo nie mam tam kogo posłać - usłyszał wtedy od marszałka. - Był z nadania SLD - mówią dzisiaj przeciwnicy Swobody.
- Jak można było przepuścić takie pieniądze? - pytał sam siebie oglądając szpitalne bilanse. Próbował znaleźć odpowiedź. Iskrzyło. Prasa nie była mu przychylna. Dziennikarze sugerowali, nie bez podstaw, że jednym z powodów, dla których poprzednik Swobody na dyrek torskim fotelu (jednocześnie ordynator jednego z oddziałów) stracił stanowisko, mógł być konflikt tego lekarza z ówczesnym marszałkiem Czarskim.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH