Zmiany w modelu finansowania opieki zdrowotnej muszą poczekać na lepsze czasy, podobnie jak podatnicy na odpis kosztów leczenia od PIT

Z początkiem stycznia 2007 roku wprowadzone zostaną korekty przepisów, pośrednio dotyczących finansowania opieki zdrowotnej.
Szkoda, że to tylko powrót do przeszłości, a nie pierwszy krok w reformie. Stanie się tak "przy okazji" nowelizacji dwóch ustaw fiskalnych: o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) oraz o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).
W istocie zakładają one inne cele do osiągnięcia niż zmiany w systemie finansowania służby zdrowia.
Jeszcze wiosną tego roku nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przewidywała np. odliczenie wydatków na zapłatę składek dobrowolnego, komercyjnego ubezpieczenia zdrowotnego do wysokości 1% podatku dochodowego, liczonego przez podatnika, jego małżonka oraz dzieci.

Odsmażane kotlety

Towarzyszyć temu miały zresztą inne "rewolucyjne" pomysły, jak konieczność posiadania kas fiskalnych przez placówki służby zdrowia oraz gabinety lekarskie i dentystyczne. Fiskus policzył i podobno "nie bilansuje" się mu ściągnięcie podatku od nieewidencjonowanych obecnie dochodów lekarzy z ulgami dla podatników.
Nic z tych pomysłów nie zostało więc po przyjęciu przez parlament 13 lipca ustawy "o świadczeniach opieki zdrowotnej...".
Gwoli przypomnienia, głównym jej postanowieniem jest zmiana trybu powoływania i odwoływania prezesa NFZ.
Upadł też pomysł wprowadzenia ulgi podatkowej za leczenie w prywatnych gabinetach. W projekcie zakładano, że każdy podatnik leczący się w niepublicznym ZOZ, mógłby odliczyć sobie 19% tych wydatków, ale nie więcej niż 380 zł w roku. Wiceminister zdrowia Bolesław Piecha wyznał w połowie września, że resort wycofał się z tego pomysłu, bo nie był dopracowany i zawierał błędy. Jak ustaliły niektóre gazety, niedopracowanie polegało na tym, że Ministerstwo Zdrowia wespół z Ministerstwem Finansów nie tyle chciały realnie ulżyć Polakom, co na nich zarobić.
Nie jest przypadkowa zbieżność daty wycofania się z obietnic z terminem przyjęcia ostatecznej wersji budżetu państwa na 2007 rok, w którym spuchły wydatki ponad pierwsze przymiarki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH