Kolejne etapy informatyzacji ochrony zdrowia w Danii są dobrą okazją do przyjrzenia się przyjętym w tym kraju metodom oceny wielkich projektów informatycznych w ochronie zdrowia. Warto podkreślić, że właśnie te metody są rekomendowane krajom Unii jako element dobrych praktyk.

Multimedia

Przypomnijmy bilans kolejnych etapów informatyzacji duńskiego systemu ochrony zdrowia: zarządzanie danymi medycznymi niezależnie od ich lokalizacji, czyli system elektronicznej dokumentacji medycznej - Electronic Health Record (EHR) - już w 2007 r., choć nie zawsze w pełnej wersji, "pokrywał" 50% łóżek w szpitalach. 99% lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej mogło funkcjonować w systemie EHR. Co miesiąc przesyłano 4,1 miliona komunikatów (100% ogółu korespondencji, 80% recept, 98% ogółu raportów laboratoryjnych, 63% skierowań do szpitali i specjalistów).

Jeżeli chodzi o standardy selekcjonowania danych i operowania danymi sumarycznymi do celów badawczych, statystycznych czy też zarządczych - odnotowano trudności. Model BEHR (Basic Structure for EHR) nie spotkał się z akceptacją ze strony lekarzy i wywołał krytykę ze strony prasy.

Duński raport europejskiego programu EHR-Implement, który stanowi podstawę niniejszego opracowania, wymienia liczne źródła niepowodzenia w tym zakresie, podkreślając, że "profesjonalizmowi w projektowaniu standardów EHR nie zawsze towarzyszył realistyczny plan ich wdrożenia w ramach miękkiej struktury zarządczej "weak governance structure", jaką stanowi złożony i zróżnicowany instytucjonalnie system ochrony zdrowia.

Uznano, że stopień partycypacji głównych aktorów w budowaniu strategii mimo dotychczasowych starań był dalece niewystarczający".

Obserwator EHR

Do marca 2009 r., jak czytamy w raporcie, ocena duńskich strategii wdrażania EHR nie została zakończona, jednak realizatorzy poszczególnych projektów przeprowadzali swoje własne, wewnętrzne oceny, a Obserwator EHR prowadził bieżący monitoring całości prac, ankietując w latach 2001-07 właścicieli szpitali, zbierając informacje na temat zasięgu i barier zastosowania EHR w szpitalach.

Duński Obserwator EHR należy, zdaniem autorów raportu, traktować ze szczególną uwagą jako wyraz stylu prowadzenia informatyzacji w tym kraju: "Obserwator zarówno monitoruje wdrażanie EHR, jak i promuje dobre praktyki.

Rolę tę pełni, zdaniem autorów raportu, dzięki własnej niezależności. Ufundowany został bowiem nie tylko przez instytucję rządową, ale wspólnie przez ówczesne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Zdrowia, przez Związek Regionów oraz spółkę zarządzającą siedmioma głównymi Szpitalami Kopenhaskimi".
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH