Na początku myślały, że to jest miejsce, w którym się tylko umiera...

Wpierw musisz przejść przez okres próbny, bo same chęci to nieco za mało. Przez trzy miesiące będziesz się sprawdzał. W tym czasie pojawisz się tu przynajmniej raz na dwa tygodnie.
Nie rzadziej. Zapamiętaj! Zawsze rano.
I nie na dziesięć minut.
Sprawdzają cię nie dlatego, że nie mają do ciebie zaufania. Wystawiają na próbę, byś mógł oswoić się ze specyfiką tego miejsca.
Tu trzeba być pogodnym. Jeśli rzeczywistość godnego umierania przytłacza cię i wyciera z twarzy uśmiech, to daj sobie spokój. Zostań w domu albo pomagaj gdzie indziej.

Z Wikipedii:

"Wolontariat (łac. volontarius - dobrowolny) - dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.
Wolontariusz to osoba pracująca na zasadzie wolontariatu. Innym określeniem jest ochotnik (choć ten wyraz ma inne znaczenia). Określenie "bezpłatna" nie oznacza "bezinteresowna", lecz bez wynagrodzenia materialnego. W rzeczywistości wolontariusz otrzymuje wynagrodzenie niematerialne: spełnienie swoich motywacji (poczucie sensu, uznanie, podwyższenie samooceny itd.). Określenie wykraczające poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie oznacza, że wolontariatem nie jest każda praca na rzecz innych. Np. pomoc własnej babci nie jest wolontariatem, natomiast pomoc starszej osobie w pobliskim domu starców jest".

***

Barbara, Anna i Joanna pracują w domu w Mysłowicach, w województwie śląskim.
Dom nazywa się Gościna Serca Św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Prowadzi go Społeczne Towarzystwo Hospicjum Cordis. Barbara, Anna i Joanna są stałymi wolontariuszkami.
Takich osób, jak one, w Gościnie jest jeszcze trzydzieści siedem. I do tego jeszcze stu trzydziestu wolontariuszy akcyjnych...
W Polsce są sześćdziesiąt trzy stacjonarne hospicja, takie jak to mysłowickie.

Anna: kuzynko, wybacz!

Mężatka. Troje dzieci. Sześcioletnia Paulinka niepełnosprawna: przepuklina okołordzeniowa. Trzydziestopięciolatka.
Mówi tak: w hospicjum posługuje od półtora roku; na początku dwa razy w tygodniu po dwie godziny. Teraz codziennie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH