Polisomnograf dokładnie monitoruje m.in. pracę mózgu, parametrów oddechowych, ruchy gałek ocznych. A wszystko to w czasie głębokiego snu pacjenta.

Chorzowska Lecznica Dzieci i Dorosłych - Szpital im. Mościckiego - wzbogaciła się niedawno o urządzenie, bodaj dopiero trzecie tej klasy w Polsce, służące do polisomnografii, czyli kompleksowego badania snu pacjenta, również tego najmłodszego. To wprawdzie dziedzina medycyny dla zamożnych społeczeństw, gdyż badanie jest dość kosztowne, jednak staje się coraz popularniejsze także nad Wisłą.
- To rewelacyjne urządzenie, ponieważ daje doskonały wgląd w wiele parametrów snu, m.in. w to, jak pacjent oddycha w nocy - czy nie ma zaburzeń oddechowych w postaci chrapania lub bardzo groźnych bezdechów, szczególnie dla mężczyzn w średnim wieku.
Bezdechy sumują się, co najprościej można zinterpretować jako niedotlenienie organizmu, które w ciągu kilku lat daje poważne, nieodwracalne skutki - wyjaśnia dr Henryk Kawalski, dyrektor Lecznicy Dzieci i Dorosłych Szpitala im.
Mościckiego w Chorzowie.

Metoda zza oceanu

Już kilkanaście lat temu Amerykanie zauważyli, że problemy laryngologiczne - np. skrzywiona przegroda nosa, przerośnięte małżowiny nosowe, polipy czy migdałki boczne w gardle, wreszcie nieprawidłowa budowa nosogardzieli - powodują, że dziecko w nocy źle oddycha.
Zaczęto m.in. podejrzewać, że tak słynny już zespół ADHD może mieć m.in. związek z niedotlenieniem na tym właśnie laryngologicznym tle. W ostatnich latach coraz więcej prac donosi, że tak właśnie jest. U kilkudziesięciu procent dzieci z ADHD stwierdzono, że w nocy źle oddychają. M.in. polisomnografia służy zdiagnozowaniu tego stanu.
Nowe publikacje międzynarodowe donoszą również, iż dzieci z nieleczonymi zaburzeniami oddychania rozwijają się wolniej i osiągają gorsze wyniki w szkole od swoich dobrze śpiących rówieśników.
Polisomnograf łączy badania: EEG (praca mózgu w każdej fazie snu), EKG, parametrów oddechowych, takich jak m.in. praca klatki piersiowej, przepony oraz przepływy powietrza, jakie jest wysycenie tlenu, poziom dwutlenku węgla, EMG - napięcia mięśniowego oraz EOG - ruchy gałek ocznych, które ułatwiają determinację faz snu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH