Dobra edukacja to oszczędność

Na razie nie mamy w Polsce dostatecznej liczby pielęgniarek ze specjalizacją diabetologiczną, jednak nie ma się co dziwić - szkolenia tych specjalistów są prowadzone dopiero od 2008 r. (specjalizacja trwa prawie 2 lata). Według danych z Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych mamy 284 specjalistki w tej dziedzinie - mówi Alicja Szewczyk, konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego.

Rynek Zdrowia: - Nie są to oczywiście wszyscy specjaliści zajmujący się obecnie opieką pielęgniarską nad diabetykiem?

Alicja Szewczyk: - Pielęgniarek, które ukończyły kurs specjalistyczny Edukator w cukrzycy, jest 1224 - według stanu na koniec 2013 r. Jednak w ośrodkach diabetologicznych pracuje fachowa kadra - pielęgniarki po różnych kursach specjalistycznych w diabetologii, z wieloletnią praktyką w placówkach diabetologicznych - i jest ich wielokrotnie więcej.

- Jak powinien wyglądać w Polsce podział zadań w diabetologicznym zespole terapeutycznym, a jak wygląda obecnie?

- Pielęgniarki są edukatorami z racji swojego zawodowego przygotowania; edukacja zdrowotna jest jednym z ich najważniejszych zawodowych zadań. Edukator w przystępny sposób, z wykorzystaniem nowoczesnych metod dydaktycznych przekazuje informacje o rzeczach, które mają kluczowe znaczenie dla zdrowia.

Regularnie ocenia rezultaty samokontroli pacjenta i jego stan, co powinno stanowić cenną wskazówkę dla lekarza. Program indywidualnej edukacji powinien być uzgodniony z pacjentem oraz pozostałymi członkami zespołu terapeutycznego, zwłaszcza z lekarzem. A więc czy w poradni diabetologicznej, czy w przychodni POZ pielęgniarka, położna, edukator i lekarz wzajemnie się wspierają, równolegle pracują zgodnie ze swoimi kompetencjami, w ramach racjonalnego podziału zadań.

Warunek to nadanie edukacji pacjenta właściwej rangi, jak to jest w wielu krajach Europy. Można ich wzorem stworzyć programy edukacyjne finansowane przez płatnika. Wtedy edukatorzy mogliby podlegać audytom i ich praca byłaby uregulowana.

- Jak wygląda organizacja zadań w leczeniu cukrzycy w innych krajach?

- W niektórych krajach ciężar opieki nad chorym wręcz spoczywa na pielęgniarkach diabetologicznych. W Wielkiej Brytanii pacjent konsultuje się głównie z pielęgniarką, a do specjalisty zgłasza się raz na pół roku. Brytyjska pielęgniarka nie tylko uczy pacjenta, jak posługiwać się glukometrem, lub uświadamia, dlaczego powinien zmienić nawyki, ale jako członek zespołu terapeutycznego bierze udział w modyfikacji terapii.

Zgodnie z wytycznymi brytyjskiego Narodowego Instytutu Zdrowia i Doskonalenia Praktyki Klinicznej podstawową sprawą jest zapewnienie edukacji każdej osobie z cukrzycą. NICE rekomenduje standardy: wysokiej jakości edukacja diabetologiczna ma być łatwo dostępna, dostarczana przez dobrze przygotowanych edukatorów i ma mieć udowodnioną skuteczność.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH