Do oceny jakości potrzebujemy danych

- Temat jakości w ochronie zdrowia nadal wybrzmiewa w zbyt małym zakresie - ocenia Fundacja Onkologia 2025, która opublikowała właśnie raport "Jakość w ochronie zdrowia na przykładzie wytycznych do akredytacji breast units".

Ważna jest wiedza o tym, jak leczymy, ale aby ją mieć, trzeba bazować na danych. To one są kluczem do diagnozy tego, co mamy i wytyczenia kierunku zmian - mówi Anna Andrzejczak, dyrektor zarządzająca w Fundacji Onkologia 2025.

Jak wyjaśnia, drugim komponentem jest standard postępowania klinicznego, który stanowi punkt odniesienia w ocenie. - Standardy postępowania są wprawdzie opracowywane przez towarzystwa naukowe, ale nie mają one umocowania prawnego. Tymczasem chodzi o to, aby takie umocowanie posiadały - dodaje Anna Andrzejczak.

- Ponieważ mówimy o medycynie, która szybko się rozwija, kolejnym komponentem całości powinno być zaakceptowanie faktu, że standardy nie powinny być sztywno utrzymywane przez lata, ale muszą się zmieniać, co oznacza, że regulator powinien mieć ku temu odpowiednie ramy - wskazuje.

Zmierzenie i porównanie

Anna Andrzejczak zauważa, że w przypadku jakości podstawą są dane, które umożliwiają porównanie, oraz jawność, która pozwala na obieg wiedzy i na zaspokojenie prawa pacjenta do wyboru (na podstawie tej wiedzy) miejsca, w którym chce się leczyć.

- Takie były nasze założenia teoretyczne. Następnie szukaliśmy tematu, k tóry pozwoliłby nam pokazać ten system w praktyce. Nasz wybór padł na breast units (BU), ponieważ temat raka piersi jest ważny społecznie, aktualny, dotyczący dużej grupy pacjentów, a ponadto standardy postępowania nie tylko klinicznego, ale także organizacyjnego, są skodyfikowane przez trzy międzynarodowe towarzystwa naukowe w ramach systemów akredytacji BU. Jeśli mamy standardy, kolejnym krokiem jest zmierzenie i porównanie - wylicza Ewelina Żarłok, ekspert Fundacji Onkologia 2025, partner zarządzająca Revelva Concept.

Jak wskazuje, Fundacja zaproponowała Białostockiemu Centrum Onkologii oraz Wojskowemu Instytutowi Medycznemu, że w oparciu o wytyczne i wskaźniki opracowane przez Międzynarodowe Towarzystwo Senologiczne (SIS) dla BU dokona oceny danych pobranych z systemów informatycznych tych placówek i przedstawi im diagnozę ich działalności poprzez pryzmat kryteriów SIS.

- Bazując na systemach informatycznych tych lecznic, zaakceptowaliśmy fakt ich niedoskonałości po to, aby BCO i WIM mogły zobaczyć, co mogą zrobić, aby pozyskiwać więcej cennych informacji - wyjaśnia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH