Od stycznia 2015 r. obecna Agencja Oceny Technologii Medycznych będzie miała dłuższą nazwę, ponieważ zajmie się także taryfikowaniem świadczeń zdrowotnych na podstawie przekazywanych przez lecznice danych dotyczących kosztów leczenia.

Takie nowe obowiązki przyszłej Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji przewidują znowelizowane przepisy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, przyjęte w ramach tzw. pakietu kolejkowego.

Czy szpitale są dobrze przygotowane do współpracy z Agencją, obejmującej dostarczanie miarodajnych oraz porównywalnych danych niezbędnych do właściwego określania wartości punktowej świadczeń?

Gabriela Ofierska-Sujkowska, kierownik działu rekomendacji w Agencji Oceny Technologii Medycznych, mówiła podczas X Forum Rynku Zdrowia, że lecznice dysponują odpowiednimi rozwiązaniami informatycznymi: - Są to systemy niezależne od tych, które używane są do rozliczeń z Narodowym Funduszem Zdrowia - wyjaśniała.

Zdaniem Gabrieli Ofierskiej-Sujkowskiej, te placówki, które nie mają obecnie takich systemów, wkrótce i tak będą musiały je wdrożyć ze względu na sukcesywne wprowadzanie kolejnych elementów elektronicznej dokumentacji medycznej.

Jak podkreślała, AOTM ma świadomość, że znaczna część szpitali nadal pracuje w oparciu o rozporządzenie ministra zdrowia z 1998 r. w sprawie rachunku kosztów, które zostało zniesione ustawą o działalności leczniczej, więc tak gromadzone dane nie są już teraz miarodajne.

- Będzie jednak nowe rozporządzenie w sprawie standardu rachunku kosztów oraz wzorcowy plan kont, który umożliwi nam zbieranie danych w sposób wiarygodny. To nowe rozporządzenie ma obowiązywać do 2020 roku, w odniesieniu do placówek, które będą współpracować z Agencją - tłumaczyła kierownik działu rekomendacji AOTM.

- Taryfikując świadczenia, nie będziemy określać ich wartości cenowej, koszykowej. Natomiast zajmiemy się wskazywaniem względnej wartości punktowej. Negocjowanie ceny punktu będzie należało do NFZ - podkreślała Gabriela Ofierska-Sujkowska.

Za przekazywanie danych AOTMiT będzie płacić lecznicom. Ile? Agencja nie zna jeszcze kwot, jakie będzie mogła przeznaczyć na ten cel.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH