XII Regionalne Forum Promocji Zdrowia "Problemy wieku podeszłego"

Czy przybywa osób w wieku podeszłym? Co służy zdrowiu seniorów? Czy warto uczestniczyć w zajęciach uniwersytetów trzeciego wieku? Odpowiedzi na te i pokrewne pytania szukano podczas XII Regionalnego Forum Promocji Zdrowia "Problemy wieku podeszłego" (Cieszyn, 15 czerwca). - Ocenia się, że już z końcem przyszłej dekady co najmniej 50% pacjentów zgłaszających się do lekarza będzie osobami po 65. roku życia - mówi Barbara Kłosowska ze Starostwa Powiatowego w Cieszynie. - Rosnąca liczba ludzi w wieku 60. i więcej lat stanowi poważne wyzwanie dla systemów opieki zdrowotnej i społecznej.

Taka jest statystyka

Jak wskazują dane Śląskiego Centrum Zdrowia Publicznego, w latach 2003-05 systematycznie wzrasta liczba mieszkańców powyżej 60. roku życia hospitalizowanych w szpitalach województwa. Najczęściej są to rozpoznania z grupy chorób układu krążenia (31%), nowotworów (12%) i chorób układu trawiennego (9%).
Z danych Centrum wynika, że osoby powyżej 60. roku życia umierają najczęściej wskutek chorób układu krążenia. W 2003r. w śląskich szpitalach odnotowano 8997 zgonów osób powyżej 60. roku życia, natomiast w 2006 roku - 9014.
O prognozach demograficznych mówił podczas forum prof. Grzegorz Opala, wojewódzki konsultant ds. neurologii, b.
minister zdrowia: - Obecnie w krajach rozwiniętych populacja ludzi powyżej 65.
roku życia stanowi 14% (ok. 170 mln), natomiast w krajach rozwijających się 5% (ok. 248 mln). Przewidywane zmiany demograficzne wskazują, że w roku 2030 będzie ich odpowiednio 23% (275 mln) w krajach rozwiniętych i 10% (680 mln) w krajach rozwijających się. W Polsce populacja powyżej 65. roku życia liczy obecnie 4,256 mln osób (11,2%), a zgodnie z przyjętymi szacunkami w roku 2030 będzie liczyć ok. 8 milionów.

Mnogość skutków

Zdaniem prof. Opali, postępujący proces wydłużania życia, a w niektórych krajach dodatkowo spadek urodzeń, będą miały swoje implikacje nie tylko w odniesieniu do problemów opieki medycznej, ale także wielu problemów społecznych, ekonomicznych, kulturowych, psychologicznych. Będą one dane nie tylko państwom rozwiniętym, ale także rozwijającym się.
Organizatorzy tegorocznego forum: Śląskie Centrum Zdrowia Publicznego w Katowicach, Starostwo Powiatowe w Cieszynie, Uniwersytet Śląski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH