Długa lista poprawek

Jednym z najbardziej widocznych efektów działania ustawy refundacyjnej jest pogarszająca się sytuacja aptek. Przewidywanym skutkiem miały być liczne bankructwa. Zapobiegło im zjawisko paniki zakupowej w grudniu 2011 roku.

Jak wyliczyła firma analityczna IMS Health, zwiększone zakupy leków przez pacjentów pod koniec roku 2011 przyniosły aptekarzom ponad 250 mln zł czystego przychodu. Te pieniądze pozwoliły im przetrwać do obecnego sezonu.

Dopiero w październiku 2012 r. liczba zamkniętych aptek przewyższyła liczbę nowo powstałych.

Apteki dokładają

- Ustawa refundacyjna była oczekiwana przez aptekarzy. Wyeliminowała sprzedaż leków za 1 grosz, wprowadziła sztywne ceny i marże oraz zakaz reklamy aptek - przypomina Grzegorz Kucharewicz, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Z drugiej strony samorząd aptekarski wskazuje na te obszary, które przysparzają farmaceutom problemów: Każda nowelizacja wykazów refundacyjnych powoduje różnice w cenach leków, które muszą pokrywać aptekarze. Według wyliczeń IMS, w pierwszych dziewięciu miesiącach 2012 r. z powodu przecen dołożyli 35 mln złotych.

Samorząd postuluje system rekompensat. Efektem częstych zmian cen leków jest niski poziom zapasów magazynowych w aptekach, a to skutkuje problemami pacjentów z natychmiastową realizacją recept.

Jednak najpilniejsza wydaje się zmiana wysokości marży. Dotychczasowa średnia marża była na poziomie 22%. W 2012 r. spadła o cztery punkty procentowe, co zbliżyło apteki do funkcjonowania na progu opłacalności ekonomicznej.

- Pilnej zmiany wymaga tabela marż i kuriozalny sposób naliczania marży detalicznej od ceny leku będącego podstawą limitu w danej grupie limitowej - powtarza prezes NRA.

Farmaceuci zabiegają także o wprowadzenie kryteriów demograficznych i geograficznych przy wydawaniu zezwoleń na prowadzenie apteki oraz wprowadzenia zasady "apteka dla aptekarza", zgodnie z którą aptekę będzie mógł prowadzić jedynie farmaceuta lub spółka farmaceutów.

Aptekarze domagają się doprecyzowania i uszczelnienia regulacji dotyczących zakazu łączenia obrotu hurtowego z detalicznym w ramach tego samego podmiotu i jednostek powiązanych oraz konsekwencji w przestrzeganiu przepisów antykoncentracyjnych.

Niekontrolowany wywóz

Grzegorz Kucharewicz przypomina również o nieustannej potrzebie walki z przestrzeganiem zakazu reklamy aptek i punktów aptecznych, wprowadzonym od 1 stycznia 2012 roku. Do rozwiązania pozostaje także kwestia systemu sprzedaży bezpośredniej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH