Dlaczego zawrzało?

Głośna batalia o ratownicze kontrakty w Szamotułach, Kole, Turku, Pniewach i Wronkach - ciąg dalszy nastąpi

Roczna walka o kontrakty na ratownictwo medyczne w czterech rejonach operacyjnych Wielkopolski pokazała, że daleko nam jeszcze do zdrowej konkurencji o publiczne pieniądze. Wygrani i przegrani już dziś przygotowują się do następnego konkursu, który odbędzie się za pół roku, a jego stawką będą umowy na 2011 rok.

Zaczęło się pod koniec 2008 roku. W gorączce negocjacji kontraktów na 2009 rok każdy stara się zdobyć dla siebie jak najwięcej. Próbę zdobycia większych pieniędzy na ratownictwo medyczne podejmują również przedstawiciele szpitali. Ponieważ praca ambulansów jest finansowana z budżetów wojewodów, a rola NFZ sprowadza się jedynie do zakontraktowania świadczeń, a następnie podpisania i rozliczania zawartych umów, dyrektorzy swoje postulaty kierują bezpośrednio do wojewody wielkopolskiego.

Na spotkaniu

z przedstawicielami szpitali wojewoda prezentuje stanowisko nie pozostawiające wątpliwości - nie będzie większych nakładów na zespoły ratownictwa medycznego, bo nie ma na ten cel pieniędzy. Stawki na 2009 rok pozostaną zatem na poziomie roku poprzedniego. W odpowiedzi dyrektorzy szpitali wypowiadają Wielkopolskiemu Oddziałowi Wojewódzkiemu NFZ umowy na ratownictwo medyczne. Ponieważ wypowiedziane umowy wygasają z końcem lutego 2009 r., NFZ musi przeprowadzić nowe postępowanie konkursowe, wybrać świadczeniodawców i podpisać nowe umowy.

Ambulanse muszą wyjeżdżać do chorych bez względu na wszystko. Tak zaczyna się historia walki o kontrakty na ratownictwo medyczne w rejonach operacyjnych - Szamotuły , Koło, Turek, Pniewy i Wronki. Gdyby dyrektorzy szpitali w Kole, Turku i Szamotułach choć przez chwilę zakładali, że na skutek dość niefrasobliwego wypowiedzenia umów mogą stracić kontrakty, z pewnością decyzje, które podjęli w 2008 r., byłyby inne.

Konkurs nr 1: nieoczekiwana zmiana miejsc

28 stycznia 2009 roku Wielkopolski OW NFZ ogłasza konkurs, do którego - oprócz dotychczasowych świadczeniodawców - publicznych szpitali w Szamotułach, Turku i Kole - przystępują również niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. O obsługę rejonów Szamotuły, Pniewy i Wronki walczą NZOZ Obst Technika oraz NZOZ Magdalena Pacholec. Z kolei o kontrakty w rejonach operacyjnych Koło i Turek ubiega się Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Koninie - jeden z większych publicznych podmiotów zajmujących się ratownictwem medycznym w Wielkopolsce.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH