Posłanka Lucyna Wiśniewska chętnie opowiedziała nam o swoich zapatrywaniach na system opieki zdrowotnej i politykę w ogóle. Także o tym...

Neurolog, specjalista drugiego stopnia, 52 lata. W 2005 r. Lucyna Wiśniewska została wybrana do Sejmu 10 846 głosami w okręgu radomskim z list PiS-u. Była wtedy zastępcą dyrektora ds. medycznych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Na czas pracy parlamentarnej wzięła urlop bezpłatny. Teraz "reprezentuje barwy" Prawicy Rzeczypospolitej.
Aktywność poselska:

  • wypowiedzi - 47

  • interpelacje - 4

  • zapytania - 2

  • pytania - 1

  • oświadczenia - 1

Posłanka Lucyna Wiśniewska chętnie opowiedziała nam o swoich zapatrywaniach na system opieki zdrowotnej i politykę w ogóle.

Zmienić myślenie

- Zajmując różne stanowiska w resorcie zdrowia, patrząc z perspektywy lekarza praktyka a jednocześnie administratora, nabyłam doświadczenia i przekonania, że na poziomie udzielania świadczeń zdrowotnych, zarządzania szpitalami czy innymi jednostkami ochrony zdrowia można zrobić wiele, ale tylko w pewnym zakresie - mówi Rynkowi Zdrowia posłanka Wiśniewska.
- Upewniłam się, że uzdrowienie systemu musi dokonać się wyżej, czyli w parlamencie i rządzie. Do zmian w ustawach są konieczne decyzje polityczne.
Dlatego wystartowałam w wyborach parlamentarnych.
- 30-procentowa podwyżka dla lekarzy i pielęgniarek jest znacząca, ale, niestety, to za mało - ubolewa nasza rozmówczyni. - Podczas pracy w Komisji zdrowia przekonywałam moich kolegów posłów do zmiany myślenia o budżetowym finansowaniu świadczeń zdrowotnych na rzecz systemu budżetowo-ubezpieczeniowego, który jest realnie najlepszym dla nas rozwiązaniem. Nie znalazła w komisji zrozumienia koncepcja zgody na komercyjną działalność szpitali.

Tak dla komercji

W Polsce wyłoniła się w ostatnich latach grupa menedżerów, biznesmenów. Ci ludzie chcą się leczyć szybko i za pełną, dodatkową odpłatnością. Każdy szpital ma ogromne moce i niewykorzystane moce przerobowe. Często zbyt mała liczba zakontraktowanych świadczeń przez NFZ powoduje niepełne wykorzystanie łóżek szpitalnych i sprzętu.
Zdobywanie legalną drogą środków finansowych poprzez komercyjną działalność szpitali dałoby dużo dobrego, m.in. podniesienie poziomu świadczeń zdrowotnych i podwyżki płac dla personelu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH