Dlaczego warto inwestować w systemy informacyjne

Mimo wciąż istniejących trudności - m.in. finansowych i prawnych - oraz, być może, kolejnego przesunięcia terminu obligatoryjności elektronicznej dokumentacji medycznej, trudno mieć wątpliwości co do potrzeby inwestowania w infrastrukturę zapewniającą prowadzenie w lecznicach dokumentacji wyłącznie w formie cyfrowej, a także w inne rozwiązania IT.

Paleta powodów realizowania tego rodzaju przedsięwzięć inwestycyjnych jest bardzo szeroka. Sławomir Polukord, business development director dla sektora publicznego w firmie Microsof t, wskazuje, że tworzenie nowoczesnego państwa oznacza między innymi wzrost znaczenia usług usprawniających kluczowe obszary jego funkcjonowania, tak w zakresie obsługi obywateli, jak i edukacji czy właśnie usług medycznych.

- Obywatele korzystający coraz częściej z nowoczesnych narzędzi internetowych oczekują takiego samego standardu od instytucji publicznych. Technologie IT mogą i powinny wspierać proces obsługi pacjentów i ich leczenia. Wykorzystanie systemów telemedycznych może skrócić czas dostępu do specjalistów, podnieść jakość świadczenia usług oraz obniżyć koszty realizacji procedur medycznych - wylicza Sławomir Polukord.

Dialog administracji z dostawcami rozwiązań

Zauważa, że sytuacja ta tworzy doskonałą płaszczyznę do dialogu dla dostawców technologii i administracji publicznej. Z jednej strony firmy mają szansę na stworzenie bezpiecznej i zaawansowanej infrastruktury, z drugiej sektor usług medycznych będzie w stanie odpowiedzieć na rosnące oczekiwania pacjentów, czyli swoich "klientów".

- Oczywiście t rendy wyznaczają k ierunki działań. Wzrost wykorzystania urządzeń mobilnych i rosnąca popularność stałego dostępu do internetu powodują, że pojawia się potrzeba zdalnego dostępu do danych medycznych. Obywatele oczekują momentu, w którym korzystanie z opieki zdrowotnej w nowy sposób będzie tak samo łatwe i przyjazne jak np. bankowość internetowa. Taki rozwój wydarzeń determinuje z kolei dalszy rozwój i uproszczenie usług związanych z sektorem telemedycyny - tłumaczy dyrektor Polukord.

Zwraca uwagę, że specjalistyczne konsultacje poprzez urządzenia do komunikacji są z powodzeniem stosowane między innymi w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie pacjenci kardiologiczni łączą się przez komunikator ze specjalistami. Technologia może być również wykorzystywana w rehabilitacji, zdalnym monitorowaniu zdrowia, zdalnym asystowaniu przy trudnych zabiegach, medycynie ratunkowej czy ratownictwie medycznym.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH