Jest szansa, że w tym roku liczba szpitali sięgających po zewnętrzne usługi laboratoryjne zwiększy się o co najmniej jedną trzecią

Szpitale odnoszą różne korzyści ze zlecania badań laboratoryjnych firmie zewnętrznej. Tyle że ciągle jest na to dość skromna liczba przykładów. Głównie z tego powodu, iż na palcach można policzyć firmy prywatne, zdolne do świadczenia takich usług.
Wymaganiom stawianym firmom zewnętrznym przez szpitale (poprzeczka jest wtedy zawieszana wyżej niż własnemu laboratorium) mogą sprostać nieliczne spółki - laboratoria, a w zasadzie sieci laboratoriów. Potrzebna jest do tego kompozycja: odpowiedniej skali usług (im większa, tym bardziej maleją koszty), siły zaplecza finansowego (koniecznego do inwestycji w laboratorium szpitalne i sprostaniu wymogom rozporządzenia MZ z 22 czerwca 2005 r.) oraz jakości usług, potwierdzona m.in. certyfikatami ISO.
Jednak o rynku outsourcingu usług laboratoryjnych decyduje też popyt. Jest szansa, że w tym roku liczba szpitali sięgających po usługi zewnętrzne zwiększy się o co najmniej jedną trzecią - do 50 placówek.

To nie jest prywatyzacja

Sieć laboratoriów Diagnostyka z Krakowa zarządza 14 placówkami w publicznych jednostkach ochrony zdrowia, w tym w 11 szpitalach. Są wśród nich laboratoria m.in.
w Instytucie Kardiologii w Aninie, w Szpitalu im. Żeromskiego w Krakowie, w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 w Łodzi, Specjalistycznym Szpitalu im. A. Falkiewicza we Wrocławiu czy Miejskim Szpitalu Zespolonym w Częstochowie. Jak mówi prezes Diagnostyki Jakub Swadźba (patrz opinia na str. 36), wysokie oszczędności z outsourcingu usług laboratoryjnych osiąga się szczególnie w szpitalach (20-30%). Są to mierzalne efekty, łatwo poddające się kontroli i weryfikacji.
Ponadto outsourcing niesie szpitalowi szereg innych korzyści zarówno materialnych, jak i niematerialnych, typu np. szkolenie personelu, wprowadzenie systemu on-line przekazywania danych z laboratoriów do lekarzy, uwolnienie szpitala od organizowania przetargów na zakupy oraz zagwarantowanie wysokiego poziomu usług badań laboratoryjnych.
- Racjonalizacja kosztów szpitali jest możliwa dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu w systemie outsourcingu - stwierdza Jakub Swadźba.
Spółka Diagnostyka jest prekursorem takiej działalności na rynku polskim. Prezes Swadźba podkreśla, że outsourcing nie oznacza prywatyzacji. Polega bowiem na zawarciu czasowego kontraktu na zapewnianie szpitalowi obsługi laboratoryjnej na najwyższym poziomie, na korzystnych warunkach finansowych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH