Chorzy są u nas zbyt późno diagnozowani i w międzyczasie rak płuca rozwija się tak, że już ponad 80% pacjentów nie nadaje się do leczenia operacyjnego

Złe rokowanie i stały wzrost liczby zachorowań sprawia, że rak płuca jest największym problemem współczesnej onkologii. Z badań wynika, że palenie papierosów jest przyczyną ok. 80% przypadków raka płuca. Obserwuje się ciągły wzrost zachorowalności i umieralności z powodu tego nowotworu. Dla wielu pacjentów nową szansą na wyleczenie jest celowana chemioterapia doustna.
- Niedrobnokomórkowy rak płuca jest najbardziej zabójczym nowotworem złośliwym. Co roku umiera na niego w Polsce blisko 20 tys. osób, a tylko co piąta przeżywa więcej niż rok od momentu postawienia diagnozy - alarmuje profesor Maciej Krzakowski, kierownik Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Centrum Onkologii w Warszawie, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej.
- Nowoczesna terapia celowana jest już możliwa. Zapewni ona dużo większy odsetek pięcioletnich przeżyć.

Błędy systemowe

Tradycyjna chemioterapia kojarzy się z uciążliwym leczeniem szpitalnym.
Leczenie takie jest obarczone poważnymi toksycznościami i, ze względu na brak leków doustnych, do niedawna możliwe było tylko w warunkach szpitalnych.
Prof. Jan Skokowski, chirurg onkolog, prezes Stowarzyszenia Ludzi Wyleczonych z Raka Płuc: - Badania nad chemioterapią doustną jeszcze trwają, dlatego nie ma jeszcze naukowych pewnych opracowań, że taka terapia celowana jest najskuteczniejsza. W leczeniu raka płuca bardzo ważna jest wstępna diagnoza, wykrycie choroby we wczesnym stadium jej zaawansowania i natychmiastowa operacja - podkreśla profesor. - Chirurdzy onkolodzy walczą, aby rak płuca był szybciej wykrywany, czyli aby nadawał się do operacji.
Nauka czyni postępy, a badania monoklonalne idą właśnie w kierunku leczenia celowanego.
- Jednak zawsze trzeba pamiętać, że najważniejsze jest rozpoznanie raka płuca we wczesnym stadium, kiedy najskuteczniejszą metodą jest operacja - powtarza profesor. Podkreśla przy tym, że koszty leczenia chirurgicznego są dużo mniejsze niż terapii celowanej. Podstawowym problemem jest kwestia kompetencji.
- W naszej rzeczywistości, choremu z guzem płuca skierowania na konieczne badanie tomokomputerowe nie może wydać lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, tylko specjalista chorób płuc, chirurg onkolog - dodaje profesor Skokowski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH