Dzisiaj, przynosząca kiedyś duży prestiż specjalizacja z chirurgii ogólnej, nie jest w żaden sposób atrakcyjna dla młodych lekarzy. Jest obecnie specjalizacją wysoce deficytową, co budzi wielki niepokój, gdyż niedostatek lekarzy, szczególnie w tej dziedzinie medycyny, bezpośrednio przekłada się na zagrożenie bezpieczeństwa państwa i jego obywateli.

Brniemy w kierunku mnożenia wąskich specjalizacji, zapominając, że bezpieczeństwo świadczeń zdrowotnych dla pacjentów przede wszystkim opiera się na 4 podstawowych dyscyplinach: chirurgii ogólnej, pediatrii, internie i ginekologii.

Ze szczegółowych wyliczeń Towarzystwa Chirurgów Polskich opartych o zweryfikowane dane z każdej jednostki szpitalnej wynika, że w I kwartale 2015 r. w klinikach/oddziałach chirurgii ogólnej pracowało 3829 chirurgów. Spośród nich ponad 50% miało powyżej 55 lat, a tylko 10-17% chirurgów, w zależności od województwa, nie skończyło 35 lat.

W chirurgii ogólnej nie ma problemu braku rezydentur, bo ich liczba jest większa niż osób chętnych do rozpoczęcia specjalizacji. Są województwa, w których ustawicznie pozostaje pula niewykorzystanych miejsc rezydenckich. Aktualny stan kadr wskazuje jednak na permanentny niedobór chirurgów, co najgroźniej wygląda w małych ośrodkach. Dochodzi do sytuacji komiczno-tragicznych w swojej wymowie, gdy np. szef oddziału, będąc 20 lat ordynatorem, twierdzi, że jest najmłodszym lekarzem w oddziale.

Braki kadrowe przekraczają 50%, a czasami nawet 60-70%. Stąd forma stałego, kontraktowego uzupełnienia niedoboru kadr chirurgami rotacyjnie dyżurującymi w wielu oddziałach.

Faktyczny czas pracy chirurgów jest dużo dłuższy niż ten wynikający z wyliczeń etatowych. Pamiętajmy, że mówimy o osobach, które mając 30 lat i rodziny, zarabiają na etacie ok. 2,5 tys. zł, wykonując niezwykle odpowiedzialną pracę, w której stawką jest życie pacjenta. Dorabiają pracą kontraktową, dyżurami czy pracą w innych jednostkach. Rośnie więc ryzyko popełnienia błędu wynikającego z przemęczenia. I o tym, przy jednocześnie rosnącej roszczeniowości pacjentów, pamiętają młodzi lekarze, gdy zastanawiają się nad wyborem specjalizacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH