Wcześniactwo i zakażenie wirusem RS to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia noworodka

Niemowlęta z wcześniactwem w wywiadzie, urodzone przed 32 tygodniem ciąży, o masie poniżej 1500 gramów, są narażone na śmiertelne zakażenia dolnych dróg oddechowych i w porównaniu z urodzonymi o czasie przechodzą je znacznie ciężej i z powikłaniami − alarmuje profesor Ewa Helwich z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii.
Drogi oddechowe noworodków, szczególnie tych o niskiej masie urodzeniowej pomiędzy 1000-1500 gramów, są bardzo wąskie. W związku z tym każdy czynnik, który dodatkowo zwęża światło oskrzeli, jest niezmiernie szkodliwy.
Tym czynnikiem są przede wszystkim zalegająca wydzielina i obrzęk w świetle oskrzeli wywołane infekcją.
Jak odkryli naukowcy, najgroźniejszym patogenem dla noworodka jest wirus syncytium nabłonka oddechowego RS (RSV), który u dorosłych i u starszych dzieci zwykle powoduje tylko katar.

Noworodek w reżimie

- Wirus daje nieżyt górnych dróg oddechowych, człowiek się gorzej czuje, ale funkcjonuje normalnie. Natomiast dla takiego maleństwa to jest ogromnie ciężka choroba, która czasami może się skończyć wręcz zgonem - ostrzega profesor Ewa Helwich. Dodaje: - W bardzo wąskich drogach oddechowych noworodka wirus może wywołać dodatkowo skurcz oskrzeli. Dziecko po prostu się dusi, gdyż nie może zaczerpnąć powietrza.
Najbardziej narażone na infekcję spowodowaną wirusem RS są te dzieci, które urodziły się ze znaczną niską masą urodzeniową ciała - poniżej 1000 g i za wcześnie, czyli przed 32 tygodniem.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wirus RSV zakaża całą populację dzieci, zarówno starszych, jak i niemowląt. Prawie 100% dzieci do drugiego roku życia w USA przechodzi przynajmniej jedną infekcję wirusem RS (RSV). Szacuje się, że w skali globu do miliona zgonów dzieci może być w sposób bezpośredni lub pośredni związanych z zakażeniem wirusem RS. Jest on przenoszony drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt z zakażonymi powierzchniami.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH