Ogromne potrzeby finansowe polskiego sektora ochrony zdrowia nie podlegają dyskusji. Od początku 2011 roku coraz więcej mówi się o aktywności inwestorów finansowych typu private equity (PE) na tym rynku. Ale czy rzeczywiście fundusze są odpowiedzią na niedoinwestowanie polskiej medycyny? A jeżeli mogą pomóc, to gdzie i na jakich zasadach?

Multimedia

Od października 2009 roku do kwietnia 2012 roku miało miejsce 11 transakcji na rynku prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce, w które bezpośrednio lub pośrednio zaangażowane były fundusze typu PE (patrz: tabela).

Analizując funduszowe inwestycje, można zaobserwować kilka prawidłowości.

Po pierwsze, specyfiką transakcji z udziałem PE jest obejmowanie pakietów mniejszych niż 100% akcji lub udziałów. Jest to oczywiście cecha dotycząca inwestycji we wszystkich sektorach gospodarki, ale jest ona szczególnie widoczna na rynku medycznym.

Pod drugie, fundusze nie inwestowały dotychczas wspólnie z organami samorządowymi i nie angażują się w żadne formuły o znamionach PPP. Po trzecie, fundusze wybierają spółki o wąskiej i atrakcyjnej specjalizacji.

Ostrożny entuzjazm

Spośród przedstawionych jedenastu transakcji zawartych na rynku medycznym, tylko trzy dotyczyły przejęcia 100% udziałów, przy czym wszystkie transakcje zostały dokonane nie bezpośrednio przez fundusz, ale przez spółki portfelowe - np. przez Grupę Lux-Med. W chwili powstania tego artykułu trwały jeszcze dwa publicznie ogłoszone procesy inwestycyjne - inwestora mniejszościowego poszukują grupa Allenort oraz Grupa Nowy Szpital.

Z punktu widzenia właścicieli firm medycznych, sytuacja często wygląda w ten sposób, że gdy środki własne i ewentualne kredyty przestają wystarczać do dalszej ekspansji, właściciele decydują się na sięgnięcie po kapitał z giełdy bądź od inwestorów w transakcji prywatnej. Jednak perspektywy dalszego wzrostu spółki nie zachęcają do całkowitego "rozstania się" z przynoszącą dochody firmą.

Dlatego preferowanym scenariuszem wielu właścicieli firm jest pozyskanie partnera, który obejmie pakiet mniejszościowy w ich spółce, zasili ją kapitałowo, a jednocześnie pozwoli zatrzymać istotny udział w firmie.

Fundusze deklarują zainteresowanie inwestycjami w branżę medyczną, ale pomimo deklarowanego "entuzjazmu", w rzeczywistości podchodzą ostrożnie do tego rynku. Wynika to ze świadomości jego specyfiki.

O sukcesie na rynku medycznym decydują wiedza i umiejętności lekarzy oraz dobre relacje w medycznym środowisku. Dlatego inwestor jest gotowy wesprzeć właścicieli finansowo w realizacji ich pomysłów, ale potrzebuje partnerów, którzy dalej z sukcesem będą wspierać rozwój firmy swoją wiedzą i doświadczeniem.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH