Śląskie rozwiązanie sprawdza się nieźle, ale potrzebny jest ogólnopolski program

Na Śląsku od minionego roku wyraźnie poprawiła się dostępność do leczenia interferonem i glatiramerem dla chorych na stwardnienie rozsiane. W 2006 roku śląski oddział NFz przeznaczył pieniądze na leczenie 66 pacjentów cierpiących na SM.
Kwalifikowanie pacjentów do leczenia immunomodulującego odbywa się w tym regionie w oparciu o decyzje 5-osobowej komisji neurologów. z wnioskiem o terapię immunomodulującą w SM występuje neurolog - specjalista leczący chorego. Komisja otrzymuje anonimowe wnioski, do których dołączona jest karta informacyjna ze szpitala lub poradni. Komisja ocenia, czy chory spełnia kryteria do leczenia oraz czy załączona dokumentacja potwierdza dane przedstawione we wniosku. Jest to rozwiązanie nie stosowane jak dotąd w innych województwach.
- Wcześniej miałem poczucie, że nie mamy narzędzia umożliwiającego kwalifikowanie pacjentów i racjonalne finansowanie leczenia - mówi Lech Wędrychowicz, z-ca dyr. ds. lecznictwa śląskiego oddziału NFZw Katowicach. - istnienie komisji pozwala na stosowanie takich samych kryteriów dla wszystkich ubiegających się o leczenie, a jednocześnie umożliwia prowadzenie wiarygodnego rejestru oczekujących.
W Polsce, inaczej niż w krajach unijnych oraz Bułgarii i Rumunii, nie ma kompleksowego programu leczenia chorych z SM. W Ministerstwie zdrowia jest obecnie opiniowany projekt narodowego programu leczenia chorych ze stwardnieniem rozsianym, który zakłada m.in. stosowanie nowoczesnej farmakoterapii i utworzenie krajowego rejestru chorych na SM. Ocenia się, że jest ich Polsce ok. 60 tys., a wskaźnik zapadalności wynosi ok. 3 nowych przypadków na 100 000 osób.
Spośród tych przypadków do leczenia immunomodulującego kwalifikuje się około połowy. Terapia immunomodulująca znacząco zmniejsza liczbę rzutów choroby i ich nasilenie oraz hamuje postęp choroby.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH