Prezes NFZ Andrzej Sośnierz na konferencji Rynku Zdrowia: - Lekarze z ośrodków diabetologicznych będą wynagradzani wg wynegocjowanej stawki kapitacyjnej.

Podczas konferencji "Cukrzyca - cywilizacyjne wyzwanie XXI wieku", zorganizowanej przez redakcję Rynku Zdrowia (Warszawa, 11 czerwca br.), prezes NFZ Andrzej Sośnierz złożył deklarację, która zelektryzowała zebranych. Na pytanie, czy możliwe jest większe niż dotychczas zaangażowanie narodowego płatnika w opłacanie procedur leczenia cukrzycy, odpowiedział, że Funduszowi powinno w sposób szczególny zależeć na dialogu z diabetologami, bo są to lekarze, którzy z racji specyfiki choroby będącej ich domeną muszą przepisywać wiele drogich leków...
Sala przyjęła to oświadczenie z umiarkowanym zrozumieniem, ale okazało się, że był to jedynie wstęp do złożenia bardzo poważnej oferty. Prezes Sośnierz mianowicie zaproponował, by lekarze - w ramach przyszłorocznego kontraktu z NFZ - tworzyli przy przychodniach "małe szpitale" finansowane kapitacyjnie.
W tych ośrodkach opieki diabetologicznej chorzy nie tylko mogliby otrzymać poradę, ale i terapię, mającą na celu wyrównanie niezbyt zaawansowanej cukrzycy. Lekarze prowadzący takie placówki byliby wynagradzani co miesiąc według wynegocjowanej z NFZ stawki. Program taki mógłby ruszyć już od przyszłego roku. Jak dowiedzieliśmy się od prezesa Andrzeja Sośnierza, Fundusz skłonny byłby finansować powstające w ramach nowych ośrodków opieki diabetologicznej zespoły leczenia przewlekłego powikłania cukrzycy, tzw.
stopy cukrzycowej.

Twórzmy zespoły

Doktor Teresa Koblik z Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych Collegium Medium UJ zwracała podczas konferencji uwagę na kapitalne znaczenie tworzenia takich teamów składających się z diabetologa, pediatry, pielęgniarki edukacyjnej, chirurga ogólnego i naczyniowego, psychologa, rehabilitanta, szewca. Pierwszy taki gabinet wielodyscyplinarny powstał w Krakowie. Doktor Koblik powiedziała także, że procedura stopy cukrzycowej, ze względu na zaangażowanie w leczenie wielu specjalistów, powinna podlegać specjalnej refundacji. Być może urzeczywistni się to w zapowiadanych przez prezesa Sośnierza miniszpitalach diabetologicznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH