Jak Ministerstwo Zdrowia pojmuje zasadę przejrzystości

Z zaciekawieniem przeczytałem wywiad z panią minister Ewą Kopacz pt. "Nie wszystko dla lekarzy" (Dziennik, 4 lutego br.). Zaskoczyło mnie przede wszystkim to, że pani minister z satysfakcją odbiera korespondencję, w której firmy farmaceutyczne uskarżają się na brak dostępu ich przedstawicieli do ministerstwa.
Jako przedstawiciel związku pracodawców sytuację, w której drzwi urzędu zostają w imię transparentności zamknięte przed przedsiębiorcą, oceniam jako bezzasadną i nie służącą poprawie przejrzystości systemu ochrony zdrowia. Wręcz przeciwnie, wprowadza to jeszcze większą niepewność po obu stronach.
Infarma od wielu lat wskazuje, że system refundacji w Polsce jest nieprzejrzysty i wymaga zmian. Wielokrotnie podnosiliśmy kwestie konieczności wprowadzenia obiektywnych i przejrzystych procedur oraz możliwych do zweryfikowania kryteriów refundacyjnych, które pozwoliłyby uniknąć przy wpisywaniu leków na listę refundacyjną niejasnych sytuacji, z jakimi mieliśmy do czynienia w 2007 roku.
Wierzymy, że resort kierowany przez panią minister Kopacz opracuje projekt ustawy, który wprowadzi nową jakość w systemie refundacji i wyeliminuje wątpliwości pojawiające się podczas kolejnych aktualizacji list refundacyjnych. Jako przedsiębiorcy zrzeszeni w Infarmie z pewnością taki projekt poprzemy. Co więcej, mając już przygotowane propozycje rozwiązań systemowych z zakresu refundacji leków, jesteśmy gotowi natychmiast przystąpić do współpracy z Ministerstwem Zdrowia.
Przejrzystości w systemie nie można jednak budować poprzez zamknięcie się urzędników na przedsiębiorców. Zadaniem administracji państwowej jest służenie obywatelom, pacjentom, a także podmiotom funkcjonującym na rynku.
Jednym z priorytetów kierowanego przeze mnie Związku jest prowadzenie konstruktywnego i merytorycznego dialogu z Ministerstwem Zdrowia. Nie może się to jednak odbywać przez zamknięte, w imię przejrzystości, drzwi. Zarówno Ministerstwu Zdrowia, jak i firmom skupionym w Infarmie zależy na współpracy, której głównym beneficjentem jest polski pacjent. Jedynie otwarty dialog taką współpracę umożliwia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH